Fedakar Doktor Çinden Döndü

29 Kasım 2008

Çanakkale’nin Biga ilçesinde geçirdiği bir iş kazası sonucu boynundan aşağısı felç olan ve ekonomik sebeplerden dolayı ülkesine gidemeyen Çinli mühendise sahip çıkan doktor Nazır Çoban, hastayı uçakla ülkesine götürüp geri döndü.

3 hafta önce Biga ilçesinde çalıştığı sırada üzerine düşen demir blok sebebiyle ağır yaralanarak önce Biga, ardından da Çanakkale Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Çinli mühendis Guanch Chai (32), ekonomik sebeplerden dolayı ülkesine dönemeyince duruma hastane yetkilileri el koymuştu.

Çanakkale Devlet Hastanesi Anestezi Reanimasyon Yoğun Bakım Ünitesi Uzmanı Dr. Nazır Çoban, hastanın ağır yaralı olarak geldiği hastanede gerekli tedavisinin yapılmasının ardından boynundan aşağısının felç olduğunu belirterek, “Ekonomik sebeplerden dolayı ülkesine gidemeyen Çinli mühendis Guanch Chai’yi ailesine kavuşturmak için büyük çaba sarf ettik. Yoğun bakım ünitemizde yatan bu hastamızı Türk Hava Yolları’nın tarifeli uçağı ile özel hazırlanan koltukta götürmeye karar verdik. Ancak hastamızın yanına bir hemşire ve doktor verilemeyeceğini öğrendiğimizde bu işe ben gönüllü oldum ve onu Çin’e kadar götürmeye karar verdim” dedi.

“YOLCULUK ÇOK ZOR GEÇTİ”
Çanakkale Devlet Hastanesi Anestezi Reanimasyon Yoğun Bakım Ünitesi Uzmanı Dr. Nazır Çoban, hastanın uçakla yolculuğu sırasında çok zorluk çektiklerini anlatarak, “Çanakkale Devlet Hastanesi’nden ambulansla İstanbul’a kadar bir problem yaşamadık. Türk Hava Yolları’nın Çin’in Pekin kentine gidecek tarifeli uçağında özel olarak hazırlanan bölüme hastamızı naklettiğimizde sıkıntılar başladı. Çünkü nefes alamayan hastamızın solunum cihazının kullanıldığı bölüm uçaktaki sisteme uymuyordu. Uçak havalandıktan sonra 2 saat kendimize ait oksijen tüpümüzle idare etti. Sonra elimizle bunu yapmak zorunda kaldık. 10 saat süren yolculuğumuzun 8 saatlik kısmında hastamızı elimizdeki balon sistemi ile hava vererek hayatta tutmaya çalıştık. 10 saat süren zorlu yolculuğumuzun ardından Pekin Havaalanı’na indik. Ancak aksilikler burada da peşimizi bırakmadı. Havaalanında bekleyen ambulansta gerekli donanım olmadığı için ikinci bir ambulans beklemek zorunda kaldık. İkinci ambulansla hastamız Pekin’de bulunan özel bir hastaneye nakledildi” diye konuştu.

“AİLESİ DURUMU HAVAALANINDA ÖĞRENDİ”
Nazır Çoban, Çinli mühendisin kaza geçirdiğinin ailesine söylenmemesi sebebiyle havaalanında zor anlar yaşandığını ifade ederek, “Ailesi hastamızın durumunu havaalanında öğrendi. Duygulu anların yaşandığı havaalanında bizler de zor durumda kaldık. Bütün bu zorluklara rağmen Çanakkale’de yoğun bakım ünitesinde kalan ve maddi imkansızlıklar sebebiyle ülkesine gidemeyen Çinli mühendisi ailesine kavuşturduğumuz için çok mutluyum. Benim yerimde kim olsa aynısını yapardı” dedi.
İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir