Fevzipaşalı Çocuklar Film Festivallerine Hazırlanıyor

06 Ağustos 2013

Çanakkale Kent Konseyi Fevzipaşa Mahalle Meclisi “Çocuk Gözüyle Fevzipaşa Mahallesi”ni, Fevzipaşa Mahallesi Sosyal Yaşam Merkezi’nde ve mahallede Stüdyo Sanat işbirliği ile gerçekleştiriyor. 8-15 yaş arası 30 çocuğun katılımı ile gerçekleştirilen çekimler sekiz haftada tamamlanacak.

Proje ile çocukların kendini, yaşadığı hayatı, sosyal çevresini kamera karşısında anlatması, aktif olarak katılımlarının sağlanmasıyla kolektif çalışma bilincinin oluşturulması ve ürettiklerinin çevreyle paylaşması sağlanacak.

Fevzipaşa Mahallesinde yaşayan çocukların kendi yaşamlarını görüntülediklerini ifade eden Stüdyo Sanat merkezi kurucusu Genel Yönetmen Vural Çelikoğlu; “Belgeseli çocuklara çektirme fikriyle yola çıktık. Fevzipaşa Mahallesini en iyi o çocuklar kendi bakış açıları ile anlatabilirlerdi. Bizde onu yapmak istedik. Proje kapsamında her gün çocuklardan birini kahraman seçerek diğerlerine görevler verdik. Onların bu çalışmayı yapmasını sağlamaya çalıştık. Bir de dış kamera ile çekim yapıyoruz. Her şey onlara ait, oldukları gibi yaşam alanlarını görüntülüyorlar. Çekim öncesi yaptığımız toplantının ardından yönetim tamamen onlarda oluyor. İstedikleri gibi çekim yapabiliyorlar. Bu çarşıda gezmek ya da iskelede denize girmek olarak gerçekleşebiliyor. Çocuklar kendileri içinde hayatlarına farklı bir bakış açısı getirmiş oluyorlar. İlk olarak çocukların çektiği görüntülerle bir belgesel hazırlayacağız ve dış çekimi-kamera arkasını da ekleyerek hepsinin bir arada olduğu belgeseli yaratmak istiyoruz” dedi.

Genel Yönetmen Göze Şenol da; “İlk günler bizim içinde çok heyecanlı geçti. Çocuklar ilerleyen günlerde projeyi sahiplendi. Kendi içlerinde sağlıklı bir yaşamları ve güçlü iletişimleri var. Çocuklar çekimlerini yaparken istedikleri gibi davranabiliyorlar. Mahalledeki bazı büyüklerin tepkileri de olumlu oluyor. Bu çalışmayı çok beğendiler. Ortaya çıkacak belgeselin çok iyi olacağına inanıyoruz” dedi.

Çekimlerin kendi ve arkadaşları için oldukça zevkli geçtiğini ifade eden Fevzipaşa Mahallesinde yaşamını sürdüren ve ekipte yer alan Göksel İzmiroğlu, kamera kullanmayı çok sevdiğini ifade etti. Hayatında ilk kez kamera kullandığını ve kamera karşısında yer aldığını ifade eden İzmiroğlu, proje kapsamında arkadaşları ile güzel vakit geçirdiğini de sözlerine ekledi.

Belgeselin tüm ekibi, 8-15 yaş grubundaki çocuklardan oluşuyor. Belgesel Deniz Artam danışmanlığında çekilirken, Genel Yönetmenliğinde Vural Çelikoğlu ile Göze Şenol ve Gülçin Uyar yer alıyorlar.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir