Bu Filmler Kaçmaz: “Kadınlar Var! Hayat Var!”

24 Şubat 2018
25 Şubat 2018
Ece Ayhan Kültürevi
Film Gösterimi

2018 Şubat ayı itibariyle bir !f ² daha “YENİ !f ²” olarak geldi çattı.

Dünyada ilk kez 9 yıl önce !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali tarafından gerçekleştirilen “alternatif film dağıtım ve paylaşım” projesi !f², bu yıl sınırlarını genişletiyor ve bir yıla yayılan bir “sinema kulübü”ne dönüşüyor. !f İstanbul ve Yeni Film Fonu’nun ortaklığında Yeni !f² adını alan etkinlik, her ayın son cumartesi günü (Haziran, Temmuz ve Ağustos hariç), farklı bir temada, Türkiye veya Ortadoğu’dan seçilen filmlerle Anadolu’da 40’tan fazla farklı noktanın yanısıra Lefkoşa, Filistin ve İran’da seyirciyle buluşacak. Yeni !f²’nin festival kapsamında gerçekleşecek ilk gösteriminin teması ise “Kadınlar Var, Hayat Var!” olacak ve bu tema altında, Nejla Demirci’nin meme kanseri olan Ebru adlı bir kadının yaşadıklarından yola çıkarak, bu hastalığa direnen ve hayatın içinde yeniden var olabilen kadınları izlediği 2017 TRT Belgesel Ödüllü filmi “Yüzleşme”; Sadaf Foroughi’nin yönettiği ve İran sinemasının geçtiğimiz yıl en çok konuşulan filmlerinden biri olan, Toronto’dan FIPRESCI Ödüllü “Ava”; 1960 yazında Afrika’ya yaptığı ziyaret sonucu şempanzelerle kurduğu sıradışı iletişimle bilim dünyasına adını yazdırmış Jane Goodall’ın daha önce hiçbir yerde yayımlanmamış görüntüler eşliğinde derinlikli portresini çizen, Critics’ Choice’un Yılın Belgeseli seçtiği “Jane”; Zeynep Köprülü’nün iki genç kadının büyüme ve dostluk hikâyesini anlattığı, Elit İşcan ve Nazlı Durak’ın oyunculuklarıyla güç verdiği kısası “Dans Eden Kızlar” ve Ayce Kartal’ın çarpıcı bir büyüme hikâyesini konu alan kısa animasyonu “Kötü Kız” gösterilecek. “Yüzleşme”nin ardından yönetmeni Nejla Demirci ve filmin kahramanları, “Ava”dan sonra ise yönetmeni Sadaf Foroughi ile başrol oyuncusu Mahour Jabbari salonda olacak ve seyircilerin sorularını yanıtlayacak.

“Filmler 50 nokta ile aynı anda gösterilecek”

24 Şubat Cumartesi gerçekleştirilecek ilk film gösterimleri hakkında bilgi veren Ece Ayhan Sivil Girişimi, “Yeni !f ², !f İstanbul Film Festivali tarafından gerçekleştirilen ‘alternatif dağıtım ve paylaşım’ projesi. Dokuz yıldır EASG olarak !f ² Çanakkale gösterimlerini 33 şehirle birlikte gerçekleştiriyoruz. Dokuz yıldır Türkiye ve komşu bölgeye dijital yayınla festival filmlerini taşıyan !f Istanbul,Yeni Film Fonu ortaklığıyla projeyi genişletiyor. Yeni !f ² yılın 8 ayına yayılan bir seri olarak karşımızda. Özetle Şubat ayı itibariyle 8 ay boyunca her ay, ayın son hafta sonunda iki filmlik bir seçkiyi Ece Ayhan Kültürevi’nde 33 şehir ve 50 nokta ile aynı anda gösterecek ve gösterimlerin ardından yönetmenlerin katılımıyla online bir sohbet gerçekleştireceğiz” dedi.

Bu yıl ki !f ²’nin temel cümlesi “Kadınlar Var! Hayat Var!” Gösterim programı ise şöyle :

24 Şubat Cumartesi
1
13.00 Ava: Ava’nın hayatı uyması gereken kurallarla doludur. İran’da büyüyen Ava, ailesinin, okulunun, arkadaşlarının beklentilerini karşılama baskısı altındadır. Anne ve babasının bir dönem kendilerine uygulanan tüm kuralları yıktığını öğrenen Ava, toplumun temellerine karşı isyan etme durumuna gelmiştir. Sadaf Foroughi’nin yönetmen koltuğunda oturduğu filmde baskı kültürünün gelişme dönemindeki genç kızlar üzerindeki etkisi anlatılıyor. Filmin oyuncu kadrosunda Mahour Jabbari, Bahar Noohian, Vahid Aghapoor, Houman Hoursan, Mona Ghiasi gibi isimler yer alıyor.
2
Dans Eden Kızlar:Bir sahil kasabasında yaşayan iki yakın arkadaş Melis ve Aslı birlikte geçirecekleri son güne uyanır. Çünkü; Melis yurt dışına taşınmaktadır.
2
16.00 Yüzleşme:Ebru’nun meme kanseri olduğunu öğrenmesi ile açılıyor Yüzleşme. Sonrasında hastanede, sayısız testler, ameliyat ve kemoterapi seansları arasında savrulurken, yolu yeni teşhis konulmuş ya da hali hazırda hastalığı atlatmış diğer hastalarla kesişiyor. Teşhis konulduğunda hamile olan Nuray, milli kaleci Nurcan ya da binde birden biri erkek meme kanseri hastası Sergun. Hastalıkla yüzleşme süreçleri, bunu çevreleriyle paylaşmaları, vücutlarındaki değişimi karşılamaları ve nihayetinde güçlü bir dirence dönüşen mücadelelerini ve dayanışmalarını izliyoruz. Yüzlesme, umut veren bir belgesel; hepimizin sık sık ihtiyacını duyduğu bir güçlenme hikayesi.

25 Şubat Pazar
1
11.00 Kötü Kız: 8 yaşındaki S., doğayı ve hayvanları seven bir çocuktur. Hastanede olduğu süre boyunca köydeki dedesini, anneannesini ve geçirdiği güzel anıları hatırlar. Ancak, anılar karmaşıklaşıp korkutucu bir boyuta dönüşür ve yavaş yavaş anlam kazanmaya başlar. Korkunç bir suçu çocukluğun olağanüstü dünyası ile anlatan bir animasyon.
3
Jane/Brett Morgan: 1960 yılında, o güne kadar herhangi bir bilim eğitimi almamış, ancak Afrika’ya gitme rüyasıyla
büyümüş olan 26 yaşındaki Jane bir araştırma için Tanzanya’ya gönderilir. Elli yıl boyunca National Geographic arşivlerinde saklı kalmış 100 saatlik görüntünün, Jane’le o gün ve bugün yapılan röportajların harmanlanmasıyla, zamanın bilim adamlarının şempanzeler hakkındaki teorilerini yerle bir eden, insanların doğal yaşama bakışını kökünden değiştiren Jane’le yeniden tanışıyoruz. Philip Glass’in müzikleriyle daha da hayat bulan belgesel, tanıyabileceğimiz en kendine hakim, söylemek istediklerinin bilincinde kadınlardan birinin çok yakınına girmemizi sağlıyor, zira Jane’in görüntüleri daha sonra kocası olacak doğal yaşam fotoğrafçısı Hugo van Lawick tarafından çekilmiş. Jane, hayata duyulan tutkuya övgü niteliğinde, can dolu bir film.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir