Fırtına Eylemcilere Zor Anlar Yaşattı

19 Aralık 2012

Çanakkale Gençlik Derneği üyeleri 3 günlük açlık grevi çadırı eylemi için İskele Meydanında bir araya geldi.

Çanakkale Gençlik Derneği üyeleri fırtına nedeniyle çadır kurmakta zor anlar yaşadı. Çanakkale Gençlik Derneği üyeleri ellerindeki pankartlarla, “parasız eğitim” ve “tutuklu öğrencilerin serbest bırakılması” konusunda basın açıklaması yaptı.

Grup adına açıklama yapan Rojda Etik; “Bugün ülkemizde işbirlikçi AKP iktidarı işçiye emekçiye öğrenciye azgınca saldırmaktadır. Hukuksuz bir şekilde 16 DEV-GENÇ’li F tipi hücrelerinde tutuklu bulunmaktadır. Tutuklanma gerekçesi olarakta parasız eğitim istemek 1 Mayıs’a katılmak, Grup Yorum konseri düzenlemek, ülke topraklarını sahiplenip ‘füze kalkanına hayır’ demeleri gösterilmiştir. Parası olmadığı için okuyamayan binlerce yoksul halk çocuğunun olduğu bu ülkede parasız eğitim istemek suç sayılmaktadır. Ülke topraklarının parsel parsel satılmasına, NATO üsleriyle donatılmasına göz yummayıp ‘Amerika defol bu vatan bizim’ dedikleri için vatansever gençlik hukuksuzca yargılanmaktadır. Ödediğimiz bu bedeller tutsaklarımız ülkemizin faşizmle yönetildiğinin kanıtıdır. AKP hükümetinin vahşetinin büyüklüğünün nedeni yönetememe krizi ve devrimci irade karşısındaki çaresizliğidir. ‘Tutsak Dev-Gençlilere özgürlük’ talebiyle çeşitli illerde arkadaşlarımızı sahiplenmek ve yaşanan hukuksuzluğu teşhir etmek için açlık grevleri çadırları açtık. Faşist AKP iktidarının işkenceci polisi İstanbul’da 10 defa saldırmış, Bursa’da defalarca, Kocaeli’nde 7, İzmir’ de de 4 defa çadırlarımıza saldırarak arkadaşlarımızı gözaltına almış ve işkencelerden geçirmiştir. İşbirlikçi AKP iktidarı ve onun işkenceci, ahlaksız polisleri birçok arkadaşımızı terör demogoj ileriyle açık hedef haline getirmektedirler. Dev-Genç’lilerden o kadar korkuyorlar ki kendi anayasalarını bile tanımıyorlar. Çünkü Dev-Genç’liler 43 yıldır halka gerçekleri anlatmakta, vatan topraklarının ve halkımızın sömürülmesine kan ve can pahasına karşı çıkmaktadırlar. Bugünden itibaren 3 gün boyunca kuracağımız açlık grevi çadırıyla tutsak Dev-Genç’lilere özgürlük talebimizi bir kez de Çanakkale’den haykıracak ve yapılan adaletsizliği yılmadan yorulmadan tüm halkımıza anlatmaya devam edeceğiz. Nasıl parasız eğitim istedikleri için tutuklanan Ferhat ve Berna’yı özgürlüklerine kavuşturduysak, füze kalkanına hayır dedikleri için hukuksuzca tutuklanan Gülşah ve Meral’ i zulmün elinden çekip aldıysak, 16 Dev-Genç’liyi de özgürlüklerine kavuşturana, arkadaşlarımızı zulmün elinden çekip alana dek mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

Açıklamanın ardından grup dağılırken 2 kişi çadır kurma işlemine geçti. Fırtına nedeniyle zorluk yaşayan eylemciler daha sonra çadırı bir nebze olsun kurmayı başardı. Eylemciler 2 saatlik sürenin dolmasının ardından polisin uyarılarına rağmen dağılmamakta ısrar edince gözaltına alındı.

[Medya Hedef]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir