“Franz Kafka ve Dönüşüm” Konuşulacak

26 Ağustos 2017
15:00
Cafe Pascua
Seminer

Simurg’un Sedası Seminerleri kapsamında düzenlenen “Franz Kafka ve Dönüşüm” semineri 26 Ağustos 2017 Cumartesi günü saat 15:00’te Cafe Pascua’da.

Emrah Eroğlu’nun konuşmacı olarak katılacağı seminerde Yazar Franz Kafka ile ünlü kitabı Dönüşüm konuşulacak:

“Franz Kafka, 3 Temmuz 1883’te Prag şehrinde dünyaya gelmiştir. Altı çocuklu bir ailenin en büyük erkek evladıdır. Babası tüccardır. Annesi ise aydın bir Alman Yahudisi’dir. Kafka altı yaşına gelmeden iki erkek kardeşini kaybetmiştir. Üç kız kardeşi ise II. Dünya Savaşı yıllarında Nazi Almanyasında öldürülmüştür.
Kafka kötü bir çocukluk dönemi geçirmiştir. Bu durumda babasıyla olan diyaloğu da etkilidir. Öte yandan yaşadığı çevrede Almanca konuştuğu için Çekler tarafından, Yahudi olduğu için de Almanlar tarafından sevilmemiştir. Bu ailevi ve toplumsal sebepler yüzünden çevresine yabancılaşarak büyümüştür.
Kafka, 1924’te Viyana’da akciğer kanserinden vefat etmiştir. Ölümü ardından bütün eserlerinin yakılmasını vasiyet etmesine rağmen yakın arkadaşı Max Brod bu eserleri derleyerek bastırmıştır.
Dönüşüm (metamorfoz) ise Kafka’nın en çok bilinen kitaplarından biridir. Öykü, sanayi devrimi sonrası toplumda bireylerin yaşadığı yabancılaşmayı anlatmaktadır. Ancak bu anlatımı böcek metaforunu kullanarak yapmaktadır. Öykü, Gregor Samsa’nın bir sabah huzursuz bir düşten uyanınca, yatağının içinde kendini kocaman bir böceğe dönüşmüş olarak bulmasıyla başlar.”

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir