Gazze Yolcuları Çanakkale’de

25 Aralık 2010

Türkiye’den Gazze’ye insani yardım malzemesi götürürken İsrail askerlerinin baskını sonucu 9 Türk’ün hayatını kaybettiği Mavi Marmara gemisinin Çanakkale’den İstanbul’a hareket etmesi için yapılan hazırlıklar son aşamaya geldi. Gazze’ye yardım malzemesi götüren konvoyda bulunanlar bugün Kepez Limanı’na geldi.

Mavi Marmara gemisinin İstanbul’a hareketi için son hazırlıklar yapılırken, Gazze’ye giderken esir alındıktan sonra Türkiye’ye dönen yolcuların da bölgeye gelmesiyle Kepez Limanı’nda yoğunluk yaşanmaya başladı. İstanbul Silivri’den Mikail Yıldırım, Denizli’den Mehmet Emin Kaya ve Salih Akıncı, Bursa’dan Abdullah Arslan ve İsmail Hakkı Vehaboğlu, olayın ardından ilk kez gemiyi gördüklerini belirterek, “Çok duygulandık. Aylar sonra gemiyi ilk kez burada görüyoruz. Saldırıdan sonra geminin içini hiç görmedik. İstanbul Sarayburnu’nda coşkulu bir kalabalık tarafından karşılanıp moral bulacağız” dedi.

Çanakkale Kepez Limanı’nda 1,5 aydan bu yana bağlı bulunan Mavi Marmara gemisi, 26 Aralık Pazar günü saat 13.00’te İstanbul Sarayburnu Limanı’nda karşılanacak. Geminin gece 23.00 sıralarında İstanbul’a hareket etmesi beklenirken, yabancı bayraklı olması sebebiyle yolcuların limana ayak basması ve gemiye binmesi konusunda yaşanan bürokratik engellerin giderilmesine çalışılıyor.

Öte yandan Çanakkale Emniyet Müdürlüğü ekipleri, liman çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldı.

MAVİ MARMARA GEMİSİNDE YOLCU KRİZİ

Çanakkale’nin Kepez Limanında bulunan Mavi Marmara gemisine binerek İstanbul’a gelmeyi planlayan yolcuların limana girişine izin verilmedi.

İsrail saldırısında hayatını kaybedenlerin yakınları ile saldırıda yaralananların, Comoros bayraklı geminin belgelerinin İsrail askerleri tarafından imha edilmesinden dolayı gemiye alınmadıkları öğrenildi. Çanakkele Vali Yardımcı Hüseyin Kulözü, konuyla ilgili İHH yetkilileri ile görüşüyor.

İHH YETKİLİLERİ: “İŞLEMLER UZADIĞI İÇİN BEKLENİYOR”

Kepez Limanında bulunan Mavi Marmara gemisine binecek yolcuların, işlemlerin uzaması nedeniyle bekletildiği açıklandı.

İsrail saldırısında hayatını kaybedenlerin yakınları ile saldırıda yaralananların, geminin belgelerinin İsrail askerleri tarafından imha edilmesinden dolayı gemiye alınmadıkları iddia edilmişti. İHH yetkilileri, bir sorun yaşanmadığını, işlemlerin uzaması nedeniyle yolcuların bekletildiğini ifade etti.

MAVİ MARMARA YOLA “YOLCUSUZ” ÇIKIYOR

Kepez Limanında bulunan Mavi Marmara gemisinin, teknik aksaklıklar ve hava muhalefeti nedeniyle yolcusuz olarak İstanbul’a gideceği açıklandı.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan İnsani Yardım Vakfı İHH Başkan Yardımcısı Hüseyin Oruç, geminin teknik aksamından kaynaklanan sebepler ve hava muhalefeti nedeniyle Mavi Marmara’ya yolcu alınmayacağını söyledi. Gemiye binmek isteyen yolcuları sükunete çağıran Oruç, “İsrail’e mesajımızı İstanbul’dan vereceğiz. Sizleri sükunete davet ediyorum. Otobüslere binelim, geldiğimiz gibi İstanbul’a dönelim ve gemizi karşılayalım” dedi.

MAVİ MARMARA GEMİSİ İSTANBUL’A GİTMEK ÜZERE KEPEZ LİMANI’NDAN AYRILDI

Mavi Marmara gemisinin Kepez Limanı’ndan römorkörlerin yardımıyla halatları çözüldü ve İstanbul Sarayburnu Limanı’na gitmek üzere saat 01.07’de Kepez Limanından ayrıldı.

Limandan ayrılmadan önce gemide hayatını kaybeden 9 kişinin yakınları gemiye binmek için uzun süre direndi. İHH yetkilileri bu kişileri ikna edebilmek için uzun süre çaba sarfetti. Ancak bu kişilerle görüşmeler sürerken gemi kılavuz kaptanın gelmesiyle haltalarını çözerek limandan ayrıldı. Zaman zaman gergin anların yaşandığı Kepez Limanı’nda görevliler araya girerek bu kişileri yatıştırmaya çalıştı.

GAZZE YOLCULARI “MAVİ MARMARA” GEMİSİNE BİNEMEDİ

Türkiye’den Gazze’ye insani yardım malzemesi götürürken İsrail askerlerinin baskını sonucu 9 Türk’ün hayatını kaybettiği Mavi Marmara gemisi ile İstanbul’a gitmek isteyen 300’e yakın Gazze yolcusu güvenlik açısından kendilerinin gemiye binmelerine izin verilmemesi üzerine Kepez Limanı girişinde yetkililerle tartıştı. Tartışmayı araya giren İHH yetkilileri önledi.
Çanakkale Kepez Limanı’ndan İstanbul’a hareket etmesi için günler öncesinden hazırlıkları yapılan “Mavi Marmara” gemisi ile 4 ay önce olduğu gibi yine gemiye binmek için otobüslerle Çanakkale’ye gelen 300’e yakın Gazze yolcusu ile olayda hayatını kaybedenlerin yakınları saat 18.00 sıralarında arabalı vapurla Kepez limanına geldi. Arabalı vapurun “Mavi Marmara” gemisinin yanına yanaşmasıyla birlikte gemiden havai fişeklerin atılması ilginç görüntülerin yaşanmasına sebep olurken, liman girişinde bulunan vatandaşlar da alkışlarla bu ana ortak oldu.

7 SAAT BOYUNCA GEMİYE BİNİŞ İÇİN İZİN BEKLEDİLER

Öte yandan Çanakkale Kepez limanına saat 18.00’de gelen Gazze yolcuları ile olayda hayatını kaybedenlerin yakınları aynı gemi ile İstanbul’a hareket etmek için gerekli iznin verilmesi için saatlerce liman girişinde beklemek zorunda kaldı. İnsani Yardım Vakfı İHH Başkan Yardımcısı Hüseyin Oruç, ilk yaptığı açıklamada bazı bürokratik engellerin aşılması için çalıştıklarını belirterek, “500 bin kişi bizi İstanbul’da bekliyor. Bu gemi İstanbul’a ulaşacak” dedi. Çanakkale Vali Yardımcısı Hüseyin Kulözü ile Kepez limanında uzun süren bir görüşme yapan İnsani Yardım Vakfı İHH Başkan Yardımcısı Hüseyin Oruç yaklaşık 7 saat süre ile bu görüşmeleri devam ettirdi. Bu arada liman girişinde zaman zaman birbirlerinin omuzlarına yaslanarak uyuyan yolcuların ilginç görüntüleri dikkat çekerken, tartışmalar da yaşandı. İnsani Yardım Vakfı İHH Başkan Yardımcısı Hüseyin Oruç, 7 saat süren görüşeler sonunda yaptığı açıklamada Kepez Limanında bulunan Mavi Marmara gemisinin, teknik aksaklıklar ve hava muhalefeti nedeniyle yolcusuz olarak İstanbul’a gideceği belirterek, “Geminin yolcuları ile birlikte güvenli bir şekilde seyir yapıp yapamayacağı konusunda 2 gündür ekipler çalışma yapıyor. Ancak son yapılan tespitlerde gerek hava muhalefeti, gerekse gemilerdeki aksaklıklar sebebiyle yolcularımızın bu gemiye alınamayacağı bize bildirildi. Burada herkesi sükunete davet ediyorum. İsrail’e mesajımızı İstanbul’dan vereceğiz. Sizleri sükunete davet ediyorum. Otobüslere binelim, geldiğimiz gibi İstanbul’a dönelim ve gemimizi karşılayalım” dedi. Bu sırada bazı yolcular ise gemiye alınmamaları sebebiyle buna tepki göstererek limana zorla girmek istedi. Liman güvenlik görevlileri ile zaman zaman tartışmaların yaşandığı olayları araya giren İHH yetkilileri önledi.

GEMİ YOLCUSUZ OLARAK LİMANDAN AYRILDI

Öte yandan gemiye binmelerini izin verilmeyen yolcular ise bu duruma tepki gösterdiler. Uzun süren görüşmelerin ardından “Mavi Marmara” saat 01.07’de Kepez Limanı’ndan römorkörlerin yardımıyla halatları çözüldükten sonra İstanbul Sarayburnu Limanı’na gitmek üzere bölgeden ayrıldı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir