Gebeler ve Çocuklara Yönelik Ağız ve Diş Sağlığı Eğitimleri Düzenlenecek

Gebeler ve Çocuklara Yönelik Ağız ve Diş Sağlığı Eğitimleri Düzenlenecek
26 Eylül 2013

Çanakkale Halk Sağlığı Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada 2013-2014 eğitim ve öğretim yılında ilimizdeki tüm ilkokul 1. Sınıflarına yönelik ve diş gelişiminin anne karnında başladığından ve alışkanlıkların küçük yaşta edinildiğinden hareketle ilimizde bulunan bütün gebelere ağız ve diş sağlığı eğitimleri verileceği belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi;

Ağız ve diş sağlığının, genel sağlığımızın önemli bir parçası olması nedeniyle düzenli diş hekimi kontrolleri ve koruyucu diş hekimliği uygulamalarının bir yaşam tarzı olarak kabul görmesinin sağlanması Bakanlığımızın temel hedefleri arasında yer almaktadır.
Bu kapsamda yürütülen çalışmalarla, toplumun anne adayından başlayarak, gebelik döneminde annenin, sonrasında bebeklik, çocukluk ve ergenlik dönemi dâhil düzenli diş hekimi kontrolleri ve eğitimlerle, koruyucu sağlık hizmetleri yoluyla ağız diş sağlığı bilgilerinin arttırılarak, doğru tutum ve davranış alışkanlıklarının oluşturulması ile hastalıkların yaygınlık ve şiddetinin azaltılması, koruyucu ağız ve diş sağlığı hizmetlerinde etkinliğin, ulaşılabilirliğin arttırılması hedeflenmektedir.
Bütün hastalıklarda olduğu gibi ağız ve diş sağlığı ile ilgili problemlerde de erken tanı konulup tedavi edilirse başarılı olma şansı artar. Ancak Ağız ve diş sağlığı konusunda bireylerin yeterince bilinçli olmaması ise bu konuyu toplumsal bir sorun haline getirmektedir.
Çocukluk dönemi, sağlık alışkanlıklarının geliştirilmesi için uygun bir dönemdir. Sağlıklı bilgi, tutum ve davranışlarını geliştiren çocuklar çevrelerindeki bireyler için de eğitici olabilirler.
Halk Sağlığı Müdürlüğümüz tarafından yürütülen koruyucu ve tedavi edici ağız ve diş sağlığı hizmetleriyle ilgili olarak halkımızın bu konudaki duyarlılığını arttırmak amacıyla ağız ve diş sağlığı eğitimleri yapılmaktadır.
2012-2013 eğitim ve öğretim yılında İlkokul 1.ve 2. Sınıflarında okuyan öğrencilere yönelik olarak ağız ve diş sağlığı eğitimleri yapılmıştır. 2013-2014 eğitim ve öğretim yılında ilimizdeki tüm ilkokul 1. Sınıflarına yönelik eğitim yapılması, Ayrıca; diş gelişiminin anne karnında başladığından ve alışkanlıkların küçük yaşta edinildiğinden hareketle bu yıl, ilimizde bulunan bütün gebelere ağız ve diş sağlığı eğitimleri yapılması planlanmıştır. Yapılacak eğitim çalışmaları ile ağız ve diş sağlığı konusunda daha bilinçli ebeveynlerin yetiştireceği nesiller oluşturulması amaçlanmaktadır.
Konuyla ilgili olarak ilimizde faaliyet gösteren Aile sağlığı merkezlerine kayıtlı tüm gebelerimiz, bağlı bulundukları Aile Hekimliği Birimlerince bilgilendirilerek eğitim çalışmalarımıza yönlendirileceklerdir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
Dr. Burhan KÜTÜK
Halk Sağlığı Müdürü

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir