Geleceğin Teknolojisini Kendileri Üretti!

24 Kasım 2016

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Biga Meslek Yüksekokulu Makine ve Metal Teknolojileri Bölümü, geleceğin teknolojisi 3D printer (3 Boyutlu Yazıcı) cihazını kendi imkanları ile ürettiler.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Biga Meslek Yüksekokulu Makine ve Metal Teknolojileri Bölümü Makine Normal Öğretim Program Danışmanı Öğr.Gör. Mustafa Dündar’ın gözetiminde program öğrencileri Yahya Başarır, Halit Arıkan, Yusuf Bayram Taşkın ve Murat Ocakçı Bilgisayar Destekli Çizim dersi uygulamalarında tasarımları ve üretimleri kendilerine ait olan geleceğin teknolojisi 3D printer (3 Boyutlu Yazıcı) cihazını ürettiler.

Makine Programı Öğretim Görevlisi Mustafa Dündar ve öğrencileri, 200x200x250 mm yazma alanına sahip 3D printer tezgahını üretmek için çalışma başlattı. Öğrenciler, boyutları ve kullanılan malzemeye bağlı olarak piyasada 3 ile 30 bin lira arasında satılan 3D printer cihazını kendi imkanlarıyla yaklaşık 5 ayda ürettiler. Öğrencilerin ürettiği 3D printer cihazı toplamda 1200 Türk Lirası bedele mal oldu.
1
Öğretim Görevlisi Mustafa Dündar ise yaptıkları çalışmayla ilgili şunları paylaştı; ”Piyasadaki 3D printer cihazlarına göre daha düşük maliyetle ürettiğimiz bu cihazla öğrencilerimizin ihtiyacı olan karmaşık ve üretimi zor makine parçalarının üretimi kolaylaştırılmış olacaktır. Böylece öğrencilerimiz tasarlamış oldukları karmaşık makine parçalarını bir kaç saat içerisinde üretme imkanına sahip olabileceklerdir. Diğer üniversitelerden veya özel sektör kuruluşlarından talep gelmesi durumunda onlar için de böyle bir cihazı yapabiliriz.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir