Gelibolu Belediye Meclisi Aralık Ayı Toplantısı Yapıldı

10 Aralık 2012

Gelibolu Belediye Meclisinin Aralık ayı olağan toplantısı tek oturumla tamamlandı. Belediye meclis salonunda sekiz gündem maddesi ile gerçekleştirilen toplantıda, 2013 yılında uygulanacak olan mali tarifeler oy birliği ile kabul edildi. Plan Bütçe Komisyonunda yoğun bir çalışma sonucunda hazırlanan tarifelerin kabul edilmesinin ardından, imarla ilgili dört gündem maddesi imar komisyonunun raporu doğrultusunda oy birliği ile kabul edildi.

Gündemin kapatılmasının ardından meclis üyelerine devam eden çalışmalarla ilgili bilgi veren Belediye Başkanı Mustafa Özacar, bir siyasi partinin ilçe başkanı tarafından yerel gazetelerde kendisine yönelik yapılan “Yatırım düşmanı” benzetmesine yanıt verdi.

Sözlerine “Bizler her konuda açık ve şeffaf insanlarız” diyerek başlayan Özacar, meclisteki üç siyasi parti grubuna UEDAŞ ile yapılan protokol örneklerini dağıttı. UEDAŞ’ın TEDAŞ ismini taşıdığı 2008 yılında Gelibolu’da elektrik hatlarının büyük bölümünün yer altına alınması için teklifte bulunduğuna dikkat çeken Özacar, “O günkü yerel iktidar ‘seçim atmosferine giriliyor. Şehrin kazılmasını bu süreçte kabul edemeyiz’ şeklindeki yaklaşımla red etmiştir” dedi.

2012 yılı içerisinde Gelibolu Belediyesi’ne üç farklı firmanın Gelibolu Belediyesi mücavir alanları içinde altyapı çalışmaları yapmak için başvurduğunu belirten Özacar, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Alt yapı çalışmaları için bahsi geçen üç firmadan zarar-ziyan bedeli için Bayındırlık Bakanlığı birim fiyatlarına göre bedel talep edilmiştir. Vodafone adına çalışan Güvenay isimli firma ile yapılan protokol gereği zarar ziyan bedeli peşin olarak alınmış ve kesin kabule kadar geçen süre için teminat mektubu alınmıştır. UEDAŞ adına çalışan Data isimli firmadan yalnız teminat mektubu alınmış yapılan zarar-ziyan bu firma tarafından karşılanacaktır. Yapılmadığı taktirde teminat mektubu nakde çevrilerek oluşan zarar-ziyan buradan karşılanacaktır. Ve son olarak UEDAŞ adına çalışan yüklenici firma olan Erdinç firmasından zarar-ziyan bedeli için vadeli çek alınmıştır. Yapılan ya da yapılacak yatırımların engellenmesi bir yana her firmaya ekonomik gücü oranında ve şartlarına uygun olarak çözümler üretilmiş bununla birlikte oluşan zararın karşılanması da kamu kaynakları zarara uğratılmadan zararı oluşturan firmalardan tahsil edilmektedir”

Gelibolu Belediyesi’nin tüzel kişiliğini bilgi ve belgeye dayanmadan yıpratmaya çalışmak isteyenlere her türlü platformda cevap vermeye hazır olduklarını ifade eden Başkan Özacar, “Göreve geldiğimiz günden bugüne kadar tam 29 adet denetim geçirdik. İncelemeler için teşekkür ediyoruz. Bu soruşturmalar hiçbir zaman hizmet etme şevkimizi kırmamıştır. Bizler ciddi işlerle uğraşıyoruz ve karşımızda ciddi muhataplar arıyoruz. Yine bireysel ve kurumsal olarak ayağı yere basmayan işler yapmıyoruz. Gelibolu’yu daha çağdaş ve modern bir kent haline dönüştürmek için yılmadan yorulmadan çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Başkan Özacar’ın sözlerine meclis üyelerinin tamamı destek verirken, MHP grubu sözcüsü Serdar Sağkan yerel basında Gelibolu Belediyesi İmar Müdürlüğü ile ilgili çıkan yazılar ile ilgili soru önergesi verdi. “Yayın organları ile ortaya atılan iddialara cevap vermeliyiz, refleks göstermeliyiz” diyen Sağkan, kaynak gösterilmeksizin ortaya atılan muhtelif isnatlara ivedilikle yanıt verilmesini talep etti.

Başkan Özacar, meclis üyesi Sağkan’a verdiği önerge için teşekkür ederek “İmar Müdürlüğü’ne resmi yazı yazacağım. Önümüzdeki meclis toplantısında siz meclis üyelerine ve kamuoyuna yazılı ve sözlü olarak açıklama yapmalarını sağlayacağım” yanıtını verdi.

Belediye meclisi, Ocak ayı toplantısını 04 Ocak 2013 tarihinde saat 14.00’de yapmayı oy birliği ile kabul etti.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir