Gelibolu Mevlevihane’sinde Şeb-i Arus Töreni Yapıldı

17 Aralık 2013

Çanakkale Valiliği’nin himayesinde gerçekleştirilen Şeb-i Arus törenlerinin ikinci gün etkinlikleri, Gelibolu Atatürk Kültür Merkezinde Prof. Dr. Orhan Terzioğlu ve Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Görevlisi İsmail Öztürk tarafından hazırlanan Hazreti Mevlana ve Sema Fotoğraf Sergisi açılışı ile başladı.

Sergi Açılışına Vali Ahmet Çınar, Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Dağ Gelibolu Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, Eceabat Kaymakamı Nurettin Dayan, Gelibolu Belediye Başkanı M. Mustafa Özaçar, İl Jandarma Komutanı J.Kd.Albay Enver Aydın, İl Emniyet Müdürü Osman Zoroğlu, daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı. Mevlevi Üstadı Mustafa Özbağ eşliğinde sergi gezildikten sonra Gelibolu Mevlevihanesi’ne geçildi.

Gelibolu Mevlevihanesi’ndeki törene çok sayıda vatandaş da katıldı. Tören ney dinletisi ile başladı. Mevlevi Üstadı Mustafa Özbağ’ın sohbetiyle devam etti. Anma törenlerinde Hz. Mevlana’nın öğretisini anlatan üstad Mustafa Özbağ’ın sohbetinin ardından Vali Ahmet Çınar Mevlevi üstadı Mustafa Özbağ’a anma törenleri anısına plaket ve Gelibolu Mevlevihane’sinin maketini hediye etti. Üstad Mustafa Özbağ da Vali Ahmet Çınar’a hediye takdim etti.

50 kişilik Semazen ve 20 kişilik ilahi grubu eşliğinde Sema gösterisi yapılmasının ardından dua ile tören sona erdi.

[canakkale.gov.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir