‘Gelibolu Üçlü Uluslar Turnuvası’nın Tanıtımı Yapıldı

‘Gelibolu Üçlü Uluslar Turnuvası’nın Tanıtımı Yapıldı
22 Aralık 2009

Türkiye, Avustralya ve Yeni Zelanda Hentbol Federasyonları’nın katılımıyla 21-23 Nisan 2010 tarihinde, Çanakkale’de gerçekleştirilecek ‘Gelibolu Üçlü Uluslar Turnuvası’nın tanıtımı Ankara’da yapıldı.

Tarihi Çanakkele Savaşı’nda mücadele eden ülkeler, bu sefer hentbolde dostluk için karşı karşıya gelecek. Türkiye, Avustralya ve Yeni Zelanda hentbol takımları, Çanakkale’de düzenlenecek hentbol turnuvasına katılacak. Turnuvayla ilgili olarak Crowne Plaza Hotel’de gerçekleştirilen toplantıya, Türkiye Hentbol Federasyonu Başkanı Tarık Cengiz, Avustralya’nın Türkiye Büyükelçisi Peter Doyle ve Yeni Zelanda Maslahatgüzarı Llevellyn Robert katıldı. Toplantıda konuşan federasyon başkanı Tarık Cengiz,
organizasyonun 3 ulus arasındaki ilk turnuva olacağına dikkati çekerek, “Bu turnuvayla amacımız, 95 yıl önce savaşan atalarımızı anmak ve uluslararası katkı sağlamak. Turnuvayı geleneksel hale getirmek istiyoruz. Turnuva, 21-23 Nisan 2010 tarihlerinde, Çanakkale’de, üç ülkenin A Milli Erkek Hentbol takımları arasında yapılacak. Bu organizasyonu geleneksel hale getirip, her yılın nisan ayında yapmayı planlıyoruz. Beş yıl sonra, 2015 yılında ise tüm branşların katılımıyla yapılacak bir turnuvaya öncülük etmek istiyoruz” dedi.

Avustralya’nın Türkiye Büyükelçisi Peter Doyle de toplantıda yaptığı konuşmada, Çanakkale’deki savaş nedeniyle 3 ülkenin özel bir tarihe sahip olduğunu söyledi. Projeyi başkan Tarık Cengiz’den duyduklarında çok mutlu olduklarını anlatan Doyle, “Avustralya Hentbol Milli Takımı Antrenörü, turnuvayı heyecanla beklediklerini bana iletti. Hentbolda, Türkiye bizden biraz daha iyi durumda. Yeni Zelanda ile de karşılaşmaya hazırız. Turnuva bizim için büyük bir şans. Üç ülkeyi de tanıtan turnuvanın logosu konusunda da Türk federasyonunu kutluyorum” şeklinde konuştu.

Yeni Zelanda Maslahatgüzarı Llevellyn Robert ise tanıtım toplantısında, her iki ülke açısından Türkiye ile ilişkileri çok önemsediklerini vurgulayarak, “İlişki savaştan ortaya çıktı ve dostluğa dönüştü. Bu turnuva dostluk havasında olacaktır. Bu sene başında Uluslararası Hentbol Federasyonu’na üye olduk. Bu nedenle hentbol biz de yeni sayılabilir. Ayrıca Avustralya ile de oynamaktan zevk duyarız” dedi.

Komşu olan Avustralya ve Yeni Zelanda temsilcilerinin toplantı boyunca birbirlerinin ezeli rekabetini ön plana çıkaran konuşmaları neşeli anların yaşanmasına neden oldu. Türkiye Hentbol Federasyonu Başkanı Tarık Cengiz, Avustralya’nın Türkiye Büyükelçisi Peter Doyle ve Yeni Zelanda Maslahatgüzarı Llevellyn Robert daha sonra kupayla basın mensuplarına poz verdi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir