Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nda Büyük Tehlike

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nda Büyük Tehlike
18 Nisan 2009

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nda geçen yıl bütün tepkilere rağmen dozerlerle yapılan yol genişletme çalışmaları, kazalara davetiye çıkarmaya başladı.

Tarihi yarımadada özellikle Kabatepe ile Conkbayırı arasındaki yolda geçen yıl bütün tepkilere rağmen dozerlerle yapılan yol genişletme çalışmalarının bölgeyi ziyaret etmeye gelenlere zor anlar yaşattığını belirten vatandaşlar, “Yurdun değişik bölgelerinden otobüslerle bu bölgeye gelenler, yol kenarlarındaki kot yüksekliği sebebiyle zor anlar yaşıyor. Zaman zaman dar olan yolda araçlar yan yana geçerken dolgu yapılan toprak zemine saplanarak kaza yapıyor. Yol kenarlarında yaklaşık yarım metreye yakın kot farkı var. Yaz aylarında yüzlerce otobüsün geleceği tarihi yarımadada en kısa sürede önlem alınmazsa çok sayıda kaza olabilir. Yetkilileri buradan uyarıyoruz” dedi.

Öte yandan, bölgeye ziyaretçi getiren otobüs şoförleri de yol kenarlarındaki aşırı kot farkının her an kazaya sebep olabileceğini belirterek, “Bu bölgede her an büyük kazalar yaşanabilir. İki araç yan yana geçerken aniden yol çökebilir. Geçtiğimiz ay içerisinde iki arkadaşımızın otobüsü burada aynı şekilde kaza yaptı. Bu bölgede bir facianın yaşanmaması için önlem alınması şart” diye konuştu.

Geçen yıl tarihi yarımadada yapılan yol genişletme çalışmaları büyük tepkilere yol açmış, çalışmalar sırasında şehitlere ait kemikler bulunmasına rağmen genişletme tamamlanmıştı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir