Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nda Yeni Dönem

01 Haziran 2010

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkını gezmek için gelenlerin alan kılavuzu eşliğinde bölgeyi dolaşmaları için Kilye koyu ile Mecidiye Tabyaları önüne 2 ayrı giriş kontrol noktası kuruldu.

Yeni başlanan uygulama ile ilgili açıklamalarda bulunan Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parklar Alan Kılavuzları Kooperatifi Başkanı Hilmi Çelik, alan kılavuzlarının bölgeyi korumak ve alana gelen insanları doğru bilgilendirmek amacıyla yetiştirildiklerini belirterek, ?Bugün bu uygulamanın yapıldığı diğer milli parklarda da giriş ünitesinde her araç alan kılavuzu alıyor. Bu uygulama Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı?nda da olacak. Bu konuda kokartlı rehberlerin anlatımına bir yasak getirilmedi. Ancak onlarda bu alana girerken yanlarına mutlaka alan kılavuzu alacaklar. Bu bölgenin korumasını da alan kılavuzları yapacak. Yeni uygulama ile bölgedeki bilgi kirliliği de ortadan kalkmış olacağı gibi, fiziki kirlilik de önlenmiş olacak. Bunun yanında Milli Park Müdürlüğü de devlette vergisini tam almış olacak. 1 Haziran?dan itibaren başlanan uygulama ile biri Kilye koyu, diğeri de Mecidiye Tabyası önü olmak üzere 2 ayrı yere giriş kontrol noktaları yapıldı. Bölgeyi gezmek için 12 kişi ve üzeri araçları ile gelenler burada mutlaka alan kılavuzu alacaklar. 12 kişinin altında araçla bölgeyi gezecekler ise isterlerse alan kılavuzu alabilecekler. Ancak bunlar milli park sınırları içinde anlatım yaparak alanı dolaşamayacaklar. Bunun tespiti halinde ise kaçak rehberlik yaptıkları gerekçesiyle haklarında yasal işlem yapılacak. Bölgedeki denetimler ise Jandarma ve Milli Park Müdürlüğü elemanları tarafından gerçekleştirilecek? dedi.

ALAN KILAVUZLARI YETERSİZ GELEBİLİR

Kooperatifi Başkanı Hilmi Çelik, Milli Parkta görev yapan 150 alan kılavuzunun bulunduğunu da belirterek, ?Bu alan kılavuzları gelen ziyaretçilere hizmet vermeye çalışacak. Bakanlığımızla yaptığımız görüşmeler sonunda alan kılavuzlarının yetersiz gelmesi düşünülerek 2 dönem halinde yeni kurs açılması planlanıyor. Büyük ihtimalle Ekim ve Kasım aylarında 100 kişinin katılacağı bir kurs daha açılacak. Bu kursa milli park sınırları içerisinde 5 yıldır ikamet eden lise mezunu 18 yaşını doldurmuş kişiler katılabilecek? dedi.

Öte yandan Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Park Müdür Vekili İsrafil Erdoğan ise yeni uygulamanın 1 Haziran 2010 tarihinden itibaren uygulamaya geçtiğini belirterek, ?Bölgeye gezmek için gelen 12 kişi ve üzeri araçlar Kilye koyu ve Mecidiye Tabyası girişlerindeki giriş kontrol noktalarından alan kılavuzu alacaklar. Yasal olan bu uygulama sayesinde de bölgeye giriş çıkışlar daha rahatlıkla kontrol edilebilecek? dedi.

İHA

Yorumlar...
  • sema sever
    07/11/2010 11:08

    ekim kasım 2010 alan kılavuzu kursu tarihi ne zaman yapılacak?

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir