Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nda Yol Tartışması

28 Ekim 2008

Çanakkale Valisi Orhan Kırlı, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nda devam eden yol bakım çalışmaları sırasında doğal yapının tahrip edildiği ve bölgede Çanakkale Savaşı’ndan kalma kemiklerin ortaya çıktığı yönünde Avustralya basınında yer alan haberleri yalanladı.

Avustralya’daki bazı basın yayın organlarında, “Gelibolu Yarımadası’nda buldozerlerce ikiye ayrılmış vücutlar” başlığı ile yayınlanan haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirten Kırlı, “Avustralya basınında normal bir yolun onarımı ile ilgili abartılı bir haber çıktığını öğrendim. Bu yol Karayolları’nın yıllık programında olan bir yoldur ve bunun da normal tamiri yapılmaktadır. Bu yeni bir yol değildir. Yol genişletmesi ise hiç değildir. Mevcut yol açıklığı, yani hendek dip noktası ile asfalt arasındaki bölgede yapılan normal çalışmalardır. Yolun asfaltı yenilendiği için düşük banketi ve trafik güvenliğini önlemek için bölgede çalışmalar yapılmaktadır. ‘Burada kemik bulundu’ gibi sözler doğru değildir. Çalışmalar sırasında ortada hiç kemik yoktu. Bu nereden çıktı, bunu araştırıyoruz. Birkaç kişinin o mıntıkada kemik aradığını ve toprağı eşelediğini duydum. Onun soruşturmasını yaptırıyorum. Ancak yol çalışmaları nedeniyle bölgede bir kemik ortaya çıkmadı. Bunu özellikle belirtmek isterim” dedi.

Vali Orhan Kırlı, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’ndaki yollar konusunda son derece hassas olduklarını belirterek, “Bu konuda hem Türklerin, hem de Avustralyalıların hassasiyetine son derece saygı gösteriyoruz. Amirlerinden memurlarına kadar herkes işini düzgün yapmaya çalışıyor. Bu kadar hassasiyete rağmen bu şekilde eleştirilerin yapılmasının haklı olmadığını düşünüyorum. Avustralya’daki insanların bu konuda fazla abartılı haberlere itibar etmemelerini rica ediyorum. Çünkü Türkiye ve Avustralya dostluğu çok iyi bir şekilde devam ediyor. Biz burada Anzak törenlerinin yapılması sırasında son derece iş birliği içinde çalışıyoruz. Her türlü programlarına iştirak ediyoruz. Avustralya’daki dostlarımızın isteklerini ve ricalarını her zaman değerlendiriyoruz. Bunların da büyük çoğunluğu olumlu oluyor. Aynı zamanda bizim de yolumuz olan, bizim de atalarımızın bulunduğu mıntıkalardan geçen bu yol için hassasiyet gösterdiğimize inanmalarını temenni ediyorum” diye konuştu.

Öte yandan Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nda Kabatepe ile Conkbayırı arasındaki bozuk yolun ıslahı devam ediyor. Yolun büyük kısmında asfalt işinin tamamlandığı gözlenirken, konu ile ilgili haberlerin basın yayın organlarında yer almasının ardından dozerlerin bölgede çalışmalarına ara vermesi dikkat çekti. Bu arada daha önce kullanılan Kabatepe ile Conkbayırı arasındaki yolun yan kesimlerindeki yağmur suyu bölümlerinin dozerlerle kazıldığı, bunun doğaya tahribat vermeden yapılan rutin bir çalışma olduğu ifade edildi.
İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir