Gelibolu Yarımadası’nda Anzak Törenleri İçin Hazırlıklar Sürüyor

13 Nisan 2012

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nda Anzak törenleri öncesi hazırlıklar bütün hızıyla sürüyor.

25 Nisan’da yapılacak törenler için Anzak Koyu ile Tekçam olarak bilinen Lone Pine Anıtı’nın bulunduğu bölgeye katılımcıların oturmaları için 11 bin kişilik portatif tribünler yapılmaya başlandı. Yaklaşık 12 bin Avustralya ve Yeni Zelandalı’nın katılmasının beklendiği 25 Nisan törenleriyle ilgili Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’ndaki hazırlıkların bütün hızıyla sürdüğünü belirten yetkililer, çalışmaların önümüzdeki hafta içerisinde tamamlanacağını açıkladı. Törenlerin yapılacağı Anzak koyuna 5 bin, Tekçam olarak bilinen Lone Pine Anıtı’nın bulunduğu bölüme de 6 bin olmak üzere toplam 11 bin kişilik tribün yapıldığını da belirten yetkililer ayrıca Anzak Koyu’nda yapılacak törenlere katılacaklar için bölgeye seyyar tuvaletlerinde kurulacağını açıkladı.

Öte yandan Anzak törenleri dışında 24 Nisan’da Şehitler Abidesi ile 25 Nisan’da da 57. Alay Şehitliği bölgesinde gerçekleştirilecek Çanakkale Kara Savaşları’nın 97. yıldönümü törenleri öncesinde bölgede hazırlıklar son aşamaya geldi. Bu alanda da portatif tribünlerin kurulma işlemi tamamlanırken, bölgede düzenleme çalışmaları son aşamaya geldi.

ÇANAKKALE’DE ŞEHİTLİKLERE ZİYARETÇİ AKINI
Çanakkale Kara Savaşlarının 97. yıl dönümü törenleri ile Anzak Günü Anma Törenleri öncesi Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’na ziyaretçi akını yaşanıyor.

Özellikle hafta sonları yoğun olarak ziyaret edilen Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı içindeki şehitliklerde adım atacak yer kalmazken, Türkiye’nin dört bir yanından otobüslerle gelen binlerce kişi bölgeyi rehberler eşliğine geziyor. Çanakkale Şehitler Abidesi’nin bulunduğu bölge ile şehitlikleri gezen ziyaretçiler, duygusal anlar yaşadıklarını belirterek, “97 yıl önce vatan için canlarını seve seve feda eden askerlerimizin ruhuna bir Fatiha okumak için buradayız. Onlar için ne yapsak az” dedi.

Bu arada 25 Nisan’da yapılacak Anzak Törenleri öncesi Avustralya ve Yeni Zelanda’dan Çanakkale’ye gelmeye başlayan Anzaklar da dedelerinin savaştıkları yerleri gezerken zaman zaman duygusal anlar yaşadı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir