Gelibolu Yarımadası’nda Facianın Eşiğinden Dönüldü

21 Mayıs 2011

İstanbul’dan Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’ndaki savaş alanlarını ziyaret etmek için gelen çoğunluğu öğrenci 50 kişinin bulunduğu tur otobüsü, Şehitler Abidesi yakınlarında yandı. Bir kısım ormanlık alanın da kül olduğu otobüs yangınına arazözlerin yanı sıra söndürme helikopteri de müdahalede bulundu.

İHA muhabirinin edindiği bilgiye göre, İstanbul’da Emniyet Müdürlüğü ile bazı odaların destekleri sonucu başarılı öğrencileri Gelibolu Yarımadası’na götüren görevliler, gece 4 otobüsle yola çıktı. Sabah saatlerinde Eceabat’ta mola vererek kahvaltı yapan öğrencilerle veliler, daha sonra Şehitler Abidesi’ne doğru yola çıktı. Yolculuk esnasında Fransız Anıtı’nın arka yönündeki yolda seyreden Y.Ç. idaresindeki tur otobüsünün motoru aniden durdu. Bu sırada önündeki ekranda elektrik arızası ibaresini gören şoför kapıları açtı. Bir yolcu da söndürme tüpünü alarak motorun bulunduğu bölüme doğru gitti. Kapağın açılması ile aniden alev alan otobüste bulunan yolcular, can havli ile bağırarak kendilerini dışarıya atmaya başladı. 10 dakikada alev topuna dönen araçtaki yolcular panikle otobüsten uzaklaşmaya başlarken, şoför Y.Ç. ise bir karartı görerek aracın içine girdi. Bu sırada o karartının eşya olduğunu gören şoför kendini güçlükle dışarıya atabildi. Durumun itfaiyeye haber verilmesinin ardından bölgeye arazözler gönderildi. Alevlerle dumanın fazla olması, Çanakkale Boğazı’ndan geçen gemi kaptanlarının da dikkatini çekti. Telsiz kanalı ile Deniz Trafik İstasyonu’nu uyaran kaptanlar, durumu rapor etti. Alevlerin ormanlık alana da sıçradığı bölgeye güvenlik açısından il merkezinde konuşlandırılan bir söndürme helikopteri de gönderildi. Yaklaşık yarım saat süren yangında alev topuna dönen tur otobüsü kül olurken, yaklaşık 50 metrekarelik ormanlık alan da yandı.

YOLCULAR DEHŞET ANINI ANLATTI
Öte yandan, olaydan sağ kurtulan yolcular ise yaşadıklarını İHA’ya anlattı. Yolcular, tur otobüsünün seyir halindeyken aniden durduğunu ve ardından kapıların açılması ile kendilerini güçlükle dışarıya attıklarını belirterek, “Eğer kapılar açılmasaydı burada facia yaşanabilirdi. Bu olayın gündüz olması yine yaralanma ve ölüm olmasını engelledi. Gece çocuklarımız uyurken de otobüs yanabilirdi. Allah’a şükrediyoruz” dedi.

Öte yandan otobüs şoförü Y.Ç. ise aracın daha yeni alındığını ve ilk seferini Bodrum’a, ikinci seferini de Çanakkale’ye yaptığını belirterek, “Sıfır otobüsün bu şekilde yanması düşündürücü. Bu konunun araştırılmasını istiyoruz. Düz yolda aniden duran araç, elektrik arızası hata verdikten sonra yanıyor. Faciadan döndük. Kapılan açılmamış olsaydı durum çok daha vahim olabilirdi” diye konuştu.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir