Gelibolu’da 1,5 Ton Akıvades Midye Ele Geçirildi

10 Temmuz 2012

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne bağlı Su Ürünleri Kontrol Şubesi ekipleri Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinde gerçekleştirdikleri operasyonda 1,5 ton Akıvades midye ele geçirdi. Ele geçirilen midyeler Gelibolu ilçesinde denize dökülerek doğal ortamlarına bırakıldı.

Çanakkale’de İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne bağlı Su Ürünleri Kontrol Şubesi ekiplerinin bu mevsimde avlanması yasak olan Akıvades midyeler ile ilgili denetimleri aralıksız sürüyor. 10 gün önce il merkezinde bin 300 kilogram Akıvades midye ele geçirerek bunları GESTAŞ’ ait iskeleden doğal ortamına bırakan ekipler, bu kez de aynı yöntemle midyeleri Yunanistan’a götürmeye çalışanları Gelibolu ilçesinde yakalamayı başardı.

İzmir’den kamyonete yükledikleri Akıvades midyeleri Gelibolu’ya kadar götüren şahısları yakın takibe alan Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne bağlı Gelibolu Su Ürünleri Kontrol Şubesi ekipleri aracı ilçe çıkışında durdurdu. Araçta yapılan incelemede çuvallar içinde yaklaşık 1,5 ton Akıvades midye ele geçirildi. Bu aylarda avlanması yasak olan midyelerin ele geçirilmesinin ardından araçta bulunan şahıslar hakkında yasal işlem yapılırken, midyelere de el konuldu.Öte yandan ele geçirilen midyeleri teslim alan Su Ürünleri Kontrol Şubesi ekipleri 1,5 ton canlıyı Gelibolu’da denize dökerek doğal ortamına bıraktı.

Yetkililer İzmir civarında sahillerdeki kumdan çıkarılan Akıvades midyelerin Yunanistan’a götürülürken çeşitli yolların izlendiğini ifade ederek, “Bu midyeleri Yunanistan’a götürmek isteyenler İzmir’den Çanakkale’ye gelene kadar yakalanmamak için birkaç araç değiştiriyorlar. Ardından da Çanakkale veya Lapseki’den Eceabat ve Gelibolu’ya geçtikten sonra Enez’e ulaşıyorlar. Buradan teknelere aldıkları çuvalları denizin belirli bölümlerinde suyun içine atıp gidiyorlar. Bir süre sonra da Yunanistan’dan gelen teknelerdekiler bu çuvalları denizden alıp ülkelerine götürüyor. Yasadışı yollarla yapılan bu ticaretin önüne geçmek için denetimlerimiz aralıksız sürecek” dedi.

[Kaynak: Medya Hedef]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir