Gelibolu’da Atıksu Arıtma Tesisi Açıldı

28 Mayıs 2015

Gelibolu Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Atıksu Arıtma Tesisi, kalabalık bir topluluğun katıldığı açılış töreni ile ilçe halkının kullanımına sunuldu.

Tesisin açılış programına, Çanakkale Vali Vekili Cemal Yıldızer, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, CHP İl Başkanı Hamza Karagöz, CHP Çanakkale Milletvekilleri Ali Sarıbaş ve Serdar Soydan, Gelibolu Kaymakamı Oktay Çağatay, Belediye Başkanı M. Mustafa Özacar, Keşan Belediye başkanı Mehmet Özcan, Çanakkale Belediye Başkan Vekili Rebiye Ünüvar, 2.Kolordu Komutanlığı’nı temsilen Albay Suat Can, çevre belde belediye başkanları, daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Toplam bedel 13 milyon 126 bin 453 TL’yi buldu
Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan törenin açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Mustafa Özacar, “Gelibolu Belediyesi olarak, bugün tarihi bir bölgede, tarihi bir zaman diliminde, tarihe geçecek işler yapıyoruz. Gelecek nesillerden ödünç aldığımız çevreyi, her zamankinden daha fazla duyarlılıkla korumaya ve geliştirmeye çaba sarfediyoruz. 100 yıl önce bu boğazda bu toprakları kirletmeye çalışanları suya dökmüştük. 100 yıl sonra bugün bu toprakları ve bu suları temiz tutmak için uğraş veriyoruz. Yıllar önce sularımızı düşmandan korumuştuk, yıllar sonra bugün de suyu kirden arındırıyoruz. Bu topraklar için verdiğimiz çaba hayırlı olsun” dedi.

“Atık suların insan sağlığına ve çevreye zarar vermeden bertaraf edilmesine yönelik olarak inşaa edilen tesisimiz Gelibolu’ya ve Gelibolululara armağan olsun” diyen Özacar sözlerini şöyle tamamladı:

“Finansmanı; İller Bankası kredisi ve Çevre Bakanlığı’ndan alınan hibe ile sağladık. 24 bin metrekarelik bu sahayı, 540 bin 703 TLbedelle kamulaştırdık. İller Bankası Anonim Şirketi tarafından10 milyon 488 bin 125 TLbedelle ihalesi yapıldı. Toplam bedel 13 milyon 126 bin 453 TL’yi buldu. Yapılan bu tesis günü kurtaracak bir tesis değildir. Tesisimiz, 2026 itibariyle 34 bin, 2046 itibariyle 70 bin kişinin hizmetini karşılayacaktır. Tamamlanan bu tesis atık suları kanalizasyon sistemi ile toplayarak çevre mevzuatına uygun olarak arıttıktan sonra deşarj edilecektir. Böylelikle, toprağımız ve suyumuz korunacaktır”

“Gelibolu Belediyesi’ni kutluyorum”
Törende Başkan Özacar’ın konuşmasının ardından Çanakkale Vali Vekili Cemal Yıldızer konuştu. Yıldızer konuşmasında şu ifadeleri kullandı;

“Gelibolu Belediyesi’nin çevrenin en büyük yatırımlarından biri olan Atık Su Arıtma Tesisinin açılışında bulunmaktan mutluluk duyuyorum. Böyle büyük olan Atık Su Arıtma Tesisi böyle yerlerin can damarlarıdır. Nasıl ki insanın temiz kana ihtiyacı varsa, bulunduğumuz kentinde temiz suya ihtiyacı vardır. Kentlerin temiz çevreye, temiz doğaya da ihtiyacı vardır. Bu ihtiyaçlarda böyle yapılan tesislerle sağlanır”

“Başkan Özacar’ı ve emeği geçenleri kutluyorum”
Açılış programına katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak da yaptığı konuşmasında “Çevreyi koruyamazsak büyüyemiyoruz” vurgusunu yaptı.

Öztrak konuşmasında şunları söyledi;

“Bu tesis Gelibolu için çok önemli bir tesis. Biraz önce başkanımda söyledi 13 buçuk milyon liralık bir yatırıma ulaşmış bir tesis. Atık Su Arıtma Tesisleri çevre bakımından son derece önemli tesislerdir. Çevreyi korumamız lazım. Çevreyi koruyamazsak büyüyemiyoruz. Bir müddet sonra çevre ayaklarımıza dolanıveriyor. Ondan sonrada başlıyoruz biz düşünmeye. Bu nedenle de Gelibolu Belediyemizin bu tesisi bitirmesi son derece önemlidir. Bu açılışlarda normal olarak çok siyaset yapılır. Bu açılışta siyaseti yapmaması gerekenler ve tarafsız olması gerekenler yapınca hiç de güzel olmuyor. Ama bugün burada ben bunu yapmayacağım ve bu tesisi yapan Gelibolu belediye başkanımızı ve emeği geçen herkesi kutluyorum”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir