Gelibolu’da Atıksu Arıtma Tesisi’nin Temeli Atıldı

01 Kasım 2013

Gelibolu Belediyesi’nin Kavaklıtepe Köyü yolu üzerinde hayata geçireceği Atıksu Arıtma Tesisi Projesi’nin temel atma töreni 28 Ekim günü yoğun bir katılım ile gerçekleştirildi.

Gelibolu Belediyesi tarafından 540 bin 703 TL bedelle kamulaştırılan 23 bin 686 metrekare alan üzerine yapılacak atık su arıtma tesisinin temel atma törenine, Gelibolu Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, CHP Çanakkale Milletvekilleri Ali Sarıbaş ve Serdar Soydan, Belediye Başkanı M. Mustafa Özacar, Kavakköy Belediye Başkanı Necati Kopça, Bolayır Belediye Başkanı Cavit Sezer ve çok sayıda davetli katıldı.

“Doğayı korumak, gelecek kuşaklara en güzel armağan”
Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan programda açılış konuşmasını Belediye Başkanı M. Mustafa Özacar gerçekleştirdi. Sözlerine “Bu tesis bir seneden çok daha kısa bir zamanda, 270 günde tamamlanacak. Yarının temiz doğasının adımları bugünden atılacak” diye başlayan Özacar, şu ifadeleri kullandı:

“Sözleşmesi 5 Ağustos 2013 yılında yapılan proje kapsamında, ileri biyolojik arıtma tesisi, kanalizasyon inşaatı, terfi istasyonları revizyonu, terfi hatlarının yapımı bulunmaktadır. İller Bankası Anonim Şirketi tarafından 10 milyon 488 bin 125 TL bedelle ihalesi yapılan, Atilla İnşaat Anonim Şirketi firmasının yükleniciliğini yürüteceği proje tamamlandığında, terfi merkezlerinden yani deniz deşarj noktalarından taşınacak olan atık sular Atıksu Arıtma Tesisinde arıtılarak temiz su deşarjı sağlanacaktır. Finansmanı İller Bankası, kredisi Çevre Bakanlığından alınan hibe ile sağlanacaktır. Gelibolu Atıksu Arıtma Tesisi 48 bin eşdeğer nüfusa uygun olarak planlamıştır. 15 üniteden oluşacak tesis, günde 12 bin 500m3 suyu arıtabilecek kapasiteye sahip olacaktır. Bununla birlikte Gelibolu Atıksu Arıtma Tesisi İleri Biyolojik arıtma tesisi olarak projelendirilmiştir. Bu tesis tamamlandığında 2046 yılına kadar oluşacak atık suları kanalizasyon sistemi ile toplanarak çevre mevzuatına uygun olarak arıtıldıktan sonra deşarj edilecektir.
Yarın çok geç olmadan bugünden çabalıyoruz. Buldum bilemedim, bildim bulamadım dememek için gayret ediyoruz. Bu tesisi bugün yaşayan çocuklara ve gelecekte doğanlara armağan edeceğiz. Çünkü doğayı korumanın, gelecek kuşaklara verilecek en güzel armağan olduğunu biliyoruz.
Trakya’da örnek bir proje olacağına inandığımız bu tesisin Gelibolu’ya hayırlı uğurlu olmasını diliyor, emeği geçenleri ve tüm değerli katılımcıları saygıyla selamlıyorum.”

“Bu tesis bizim geleceğimiz”
Temel atma törenine katılan CHP Çanakkale Milletvekili ve aynı zamanda Çevre Komisyon Üyesi olan Serdar Soydan “Bugün Türkiye’nin her yerinde bizlere özgürlük sağlayan Cumhuriyetimizin kuruluşu kutlanıyor. Bugün bulunduğum bu şehit toprağında iki mutluluğu birden yaşıyoruz. Atatürk’ün gazi olduğu bu topraklardan seslenmenin gururuyla bunu söylüyorum ki, ne kadar uğraşırlarsa uğraşsınlar bu Cumhuriyeti yıkamayacaklardır. Bizler geleceğimize sahip çıktığımız için yıkamayacaklardır. İşte bugün burada temelini atacağımız Atıksu Arıtma tesisi de bizim geleceğimizdir. Bu da bir çevre savaşıdır ve çevreyi koruma savaşıdır. Çevresini koruyamayan insan geleceğini de koruyamaz. O yüzden biz bugün burada geleceğimizi korumak adına da temel atacağız” dedi.

“Gurur verici bir proje”
Daha sonra söz alan CHP Çanakkale Milletvekili ve aynı zamanda KİT Komisyonu Üyesi olan Ali Sarıbaş şöyle konuştu: “Sizlere daha öncede merhaba diyerek konuşmalar yapmıştım. Şimdi gerçekten daha bir heyecan içindeyim. Bugün çifte bayram yapıyoruz. Belediyeciliğin sadece yol, su ve çöp toplamak olmadığını sizin güvendiğiniz belediye başkanı arkadaşımız yaptığı projeleriyle göstermektedir. Çevreye ne kadar duyarlı bir belediyecilik anlayışını bugün atılacak olan bu temel gösterecektir. Yapılan bu tesis günü kurtaracak bir tesis olmaması bakımından da bizleri gururlandırıyor. Çünkü yanına yapılabilecek ilaveler için uygun bir yer seçimi de yapılmış. Gelecek nesillere hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

“Geleceğe yapılan bir yatırım”
Programın kapanış konuşmasını yapan Kaymakam Namık Kemal Nazlı da, “Gerçekten gelecek nesiller ve çevre için yapılacak güzel bir tesis. Bunu yapanları takdir etmek gerekiyor. Gelecek nesillerine ebedi miraslar bırakanlar asla unutulmazlar. Bize Cumhuriyeti bırakan Mustafa Kemal Atatürk gibi. Bu vesile ile de Atatürk ve silah arkadaşlarını, gazilerimizi saygıyla anıyorum.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri ve diğer katılımcılar tesisin ilk harcını birlikte attılar. Temel atma programından Çanakkale Danshane Sanat Merkezi ekibinin Çanakkale yöresine ait sunduğu folklor gösterisi de beğeni ile izlendi.

[gelibolu.bel.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir