Gelibolu’da Kulaçlar Dostluk ve Barış İçin Atıldı

01 Ağustos 2015

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) tarafından Çanakkalie Savaşı’nın 100. Yılı nedeniyle düzenlenen ‘Gelibolu 1915 Yüzme Etkinliği’ Anzak Koyu’nda yapıldı. Çanakkale Valiliği, Çanakkale Belediyesi ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı’nın destekleriyle düzenlenen etkinlik büyük ilgi gördü. Anzak Koyu’ndaki kitabelerde olduğu gibi, Yeni Zelanda ve Avustralya’da bulunan savaş anıtlarında da yer alan ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 1934 yılında söylediği evrensel barışa örnek sözlerinden yola çıkarak, ‘Dostluk ve Barış’ temasıyla düzenlenen ‘Gelibolu 1915 Yüzme Etkinliği’ne yerli ve yabancı 768 yüzücü katıldı.

Etkinlik, yüzücülerin kıyıdan 1915 metre açıkta bir gemiden atlamasıyla başladı ve parkuru bitirenlere derecelendirme yapılmaksızın seri numaralı özel anı madalyası verildi. Starttan hemen önce ise suya 100 adet barış çelengi bırakıldı.
TMOK Başkan Yardımcısı ve Gelibolu 1915 Organizasyon Komitesi Başkanı Nihat Usta,“Bu özel anı etkinliği ile Türkiye’de, Olimpik değerleri (mükemmellik, dostluk, saygı) ve temel Olimpik ilkeleri (ayrımcılığa karşı olmak, sürdürülebilirlik, insana odaklanmak, evrensellik, dayanışma, spor, eğitim ve kültür ittifakı) benimsemiş, Olimpik Hareket’e inanan Olimpik insanların varlığını dünyaya göstermek istedik. İnsanlık tarihinin en büyük ve en çetin savaşlarından birinin yaşandığı Çanakkale Savaşı’nın 100. yıldönümü nedeniyle, Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği barışçıl bakış açısıyla bu olayı anmaya, orada savaşanların torunlarını sporla kaynaştırmaya davet ettik. ‘Dostluk ve Barış’ ile ‘Herkes İçin Spor’ diyoruz” dedi.

Chris Fydler de Yüzdü

Avustralyalı eski serbest stil yüzücüsü ve Olimpiyat altın madalya sahibi Chris Fydler de etkinliğe katılanlar arasındaydı. Fydler 1915 metrelik parkuru en önde tamamlayan isim oldu.

levent

Ayrıca, en küçük katılımcı olarak 15 yaşındaki Eda Güney, en yaşlı olarak da 85 yaşındaki Levent Aksüt Anzak Koyu’ndaki etkinlikte yer aldı. Yaklaşık bir saat içinde parkuru tamamlayan tüm yüzücülere derecelendirme yapılmaksızın üzerlerinde seri numaraları bulunan özel anı madalyaları dağıtıldı.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir