Gelibolu’da Rus Anıtı’nda Tören Düzenlendi

22 Temmuz 2010

Rusya’dan deniz yoluyla Kepez Limanına gelen 350 Rus turist Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinde bulunan Rus Anıtı’nda düzenlenen anma törenine katıldı.

Rusya Milli Şeref Vakfı Onursal Konseyi Başkanı Viladimir Yakunin, İstanbul Başkonsolosu Aleksey Yerkov, Batı Avrupa ve Geneva Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu His Eminence Mihail, Gelibolu Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, ve Belediye Başkanı Mustafa Özacar’ın katıldığı Rus Anıtında düzenlenen tören çelenklerin sunulması İstiklal Marşı ve Rus Milli Marşının okunmasıyla başladı. Daha sonra Batı Avrupa ve Geneva Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu His Eminence Mihail’in ayini ile devam etti. Törende bir konuşma yapan Rusya Milli Şeref Vakfı Onursal Konseyi Başkanı Viladimir Yakun yıllar sonra Gelibolu’da olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Umuyorum iki ülke halkının birlikte paylaşılmış ortak kültür yaşamı nedeni ile kuracağı sıcak iletişimler, dünya barışının temelinde de bir anıt gibi yükselecektir. İki halk yüzyılın bu zor koşullarında birbirlerine destek olmuş ve güçlü bir bağ kurmuşlardır. İşte bizde bu bağın devamı için bu güzel ve dost yerdeyiz” dedi.

Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar da ilçe halkının ülkelerinden kopup gelen bu insanlara kucağını açıp, yaralarını sardığnı belirterek, “Gelibolu halkı bu dostlarıyla ekmeğini, aşını paylaşmış, barınmaları için ibadethalerininin kapılarını açmış, evlerini vermiştir. İki ülke halkının kültür miraslarını gelecek kuşaklara aktarma çabaları sonuç vermiş, yıkılan ve yok olan Rus Anıtı Belediye Başkanlığımızca tahsis edilen yerde aslına sadık kalınarak yeniden inşa edilmiştir. Dünyada barışın büyük özlem olduğu bir dönemde böyle bir anıtın açılışı hiç kuşkusuz herkes için önemlidir” dedi.

Konuşmaların ardından müze ziyaret edildi ve Atatürk meydanına hareket edildi. Burada, Rus müzik grubu bir konser verip folklor gösteri düzenledi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir