Gelibolu’da Sardalya Festivali Coşkusu

23 Temmuz 2010

Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinde düzenlenen 17. Uluslararası Altın Sardalya Kültür ve Sanat Festivali’nde vatandaşlara dev mangallarda pişirilen 2 ton sardalya balığı dağıtıldı.

Festival kapsamında Gazi Süleyman Paşa Anıtı önünde oluşturulan korteje katılan vatandaşlar ve protokol mensupları, yaklaşık 2 kilometrelik mesafede bulunan iskele meydanına kadar yürürken Çek Cumhuriyeti, Karadağ, Macaristan, Sırbıstan, Bulgaristan, Gürcistan, KKTC, Makedonya ve Yunanistan’la Büyükçekmece ve Gelibolu belediyeleri folklor ekipleri de yürüyüş boyunca çeşitli gösteriler yaptı. 17. Altın Sardalya Kültür ve Sanat Festivali’nin Atatürk Anıtı önündeki açılışında konuşmalar yapan Gelibolu Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, Belediye Başkanı Mustafa Özacar ve Turizm Derneği Başkanı Mehmet İrdesel, 1975 yılından bugüne büyüyerek devam eden festivalin uluslararası boyuta gelmesinin memnuniyet verici olduğunu söylediler. Konuşmaların ardından yabancı ülkelerin dans ve folklor gösterileri yapıldı.

Festival nedeniyle Atatürk Meydanı’na kurulan 10 adet mangalda pişirilmeye başlanan 2 tona yakın sardalya balığı da vatandaşlara ücretsiz olarak dağıtıldı. Yurdun değişik bölgelerinden Gelibolu’ya gelen vatandaşlar dev mangallarda pişirilen balıkları alabilmek için adeta birbirleri ile yarışırken zaman zaman da izdiham yaşandı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir