Gelibolu’da TOKİ Başvuruları 27 Ekim’de Başlıyor

24 Ekim 2008

Çanakkale?nin Gelibolu ilçesinde (TOKİ) ve Gelibolu Belediyesi işbirliği ile devam eden toplu konut çalışmalarının tamamlandığı ve 27 Ekim tarihinde resmi başvuruların başlayacağı bildirildi.

Gelibolu Belediye Başkanı Cihat Bingöl, toplu konut çalışmalarının resmi bir hüviyetinin ortaya çıktığını belirterek, ?TOKİ tarafından belediyemize gönderilen resmi yazı ile 27 Ekim ile 31 Aralık tarihleri arasında konut sahibi olmak isteyen vatandaşların başvuruda bulunabileceklerini öğrendik. Başvuruda bulunmak isteyen vatandaşlarımız belirtilen tarihler arasında Ziraat Bankası Gelibolu şubesindeki hesaba B1 tipi konutlar için 3 bin YTL, C tipi konutlar için ise 4 bin YTL başvuru bedeli yatıracaklar. Konutlar 111 metrekare 3 oda 1 salon ve 85 metrekare 2 oda 1 salon olmak üzere iki farklı tipte olacak? dedi.
Belediye Başkanı Bingöl, konutların satışı için kesin kayıtların 27 Ekim Pazartesi günü Gelibolu Belediye binasında bulunan İmar Müdürlüğünde başlayacağını sözlerine ekledi.
İHA

Yorumlar...
  • Murat ÜLKER
    28/10/2008 11:44

    Toplu Konut İdaresi Başkanlığına yaptırılması düşünülen bu konutlar, Gelibolunun en göz önünde bulunan yerlerinden birinde yapılacaktır. Bu yüzden tip konut projesi seçiminde çok dikkatli olunması gerekmektedir. Çünkü Gelibolunun vitrini olan bu mevki ( Anadolu Lisesinin bulunduğu alan)ileride yapılacak projelere de örnek olmalıdır. TOKİ Tepe inşaat gibi başarılı şirketlere kaliteli konut ürettirmektedir.Ankara Eskişehir Yolu örneklerinde olduğu gibi. Ancak Çanakkale Kepez örneği pek iç açıcı değildir. Bu yüzden yaptırılacak konutların mimari açıdan özellikli olması gerekmektedir.Konutların depreme azami ölçüde dayanıklı olması da bir diğer mevzudur. Konutların çevresine yoğun bir peyzaj ve yeşillendirme çalışması yürütülmelidir. Mesela Fethiye Letoonia Otel tıpkı bu alana benzer bir yerde kurulmuştur. Ancak Peyzaj çalışması öyle fevkalade yapılmıştır ki bina oluşumları asla göz zevkini bozmaz. Yine bu alanda yapılacak binaların dış cephe renklerine de Belediyece bir zorunluluk getirilmelidir.Allı morlu olmayan açık renk tonları tercih edilmelidir. Sayın BİNGÖL'ün yaptığı girişim son derece olumlu ve yapıcı olmakla beraber bu hususlara da dikkat edilmesi uygulanmakta olan projelerin başarısını artıracaktır. Yine iyi niyetli bir tavsiye olarak sayın Başkana önerebileceğim. Gelibolu'nun kıyı kesiminde arıtma tesisleriyle beraber bir "turizm tesisleri alanının" Maliye Hazinesinden tahsisinin talep edilmesidir.Bu tip bir girişim Gelibolunun gelişimi açısından kamçılayıcı olacaktır. Başarı dileklerim ve saygılarımla.

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir