Gelibolu’da Yağıştan Tekneler Battı

13 Şubat 2010

Çanakkale’nin Gelibolu ilçesine etkili olan şiddetli yağışın ardından Güneyli köyü limanında bulunan teknelerin bazıları battı.

Alınan bilgiye göre, bölgedeki karın erimesinin ardından başlayan şiddetli yağış, bölgede su seviyesinin yükselmesine neden oldu.

Güneyli Köyü limanında bulunan ve su alan teklerin bazıları battı, bir kısmı da yağışın etkisiyle sahile sürüklendi. Limanda tekneleri bulunan balıkçılar, teknelerini daha emniyetli bir bölgeye çekti.

Bu arada köyde yaşayanlar, şiddetli yağış nedeniyle tarlalarının bir kısmının sular altında kaldığını, küçük çapta toprak kaymalarının yaşandığını bildirdi.

Gelibolu’da heyelan: 30 ağaç denize sürüklendi

Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinde, yağışlar nedeniyle Armatör Yakup Aksoy Denizcilik Anadolu Meslek Lisesinin yanında bulunan 8 bin metrekarelik arazi ile lisenin yolunda heyelan meydana geldi.

Dün gece Aleaddin mahallesi Beyaz Evler mevkisinde bulunan Çamlık yolunun büyük kısmı ile Armatör Yakup Aksoy Denizcilik Anadolu Meslek Lisesinin yanındaki 8 bin metrekarelik arazide yağışlar nedeniyle toprak kayması yaşandı.

Çamlık mevkisindeki toprak kaymasında, 30 dolayında ağaç denize sürüklendi. Ayrıca, Fındıklı köy yolu üzerindeki bazı arazilerde de yer yer kaymalar oldu.

Gelibolu Kaymakamı Namık Kemal Nazlı ile Belediye Başkanı Mustafa Özacar, toprak kaymalarının yaşandığı bölgelerde incelemelerde bulundu.

Nazlı, okulun çevresinde toprak kaymalarına karşı daha önceden kazıklama yöntemiyle önlem aldıklarını söyledi.

Bölgede teknik inceleme başlatacaklarını, ardından okulla ilgili karar alacaklarını ifade eden Nazlı, “Şu an bir şey söylemek doğru değil” dedi.

Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar da yaşanan olayın doğal bir afet olduğunu belirtti. Bölgede zaman zaman ufak çaplı toprak kaymalarının meydana geldiğini belirten Özacar, bölgede ciddi bir altyapı noksanlığının bulunduğunu savundu.

Özacar, “Aşırı yağışların ardından meydana gelen bir olay. Burada önce kazıklama yöntemiyle çalışacağız. Çalışmaların ardından yolu tekrar eski haline getireceğiz” diye konuştu. Toprak kaymasının meydana geldiği yolda, güvenlik önlemlerinin alınmasının ardından belediye tarafından çalışma başlatıldı.

[Kaynak: Haberaktuel & CNN Turk]

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir