Gelibolu’da Yeni İskele Kompleksinin Yapımı Konusunda İlk Adım Atıldı

14 Haziran 2012

Gelibolu’nun Alaeddin Mahallesi’nde bulunan Gelibolu Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’nün kullandığı ‘gazhane’ diye tabir edilen bölgede, yeni feribot iskelesinin yapımı konusunda bir avan proje hazırlayan Gelibolu Belediye Başkanlığı, yıllık 1 milyon araç geçiş kapasiteli yeni iskele kompleksinin yapımı konusunda Belediye Meclisinin aldığı kararla ilk adımı attı.

Belediye Meclisi Haziran ayı olağan toplantısında, projenin 8 milyon TL tahmini keşif bedeli ve yap-işlet-devret modeli ile ihaleye çıkması için gerekli yetki kararını alarak, belediye encümeninin ihaleyi yapmasını karara bağlandı.

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Gelibolu Belediye Başkanı M. Mustafa Özacar, şu ifadeleri kullandı:

“İlçe merkezinde yer alan ve yılda karşılıklı 900 bin araç geçişine sahne olan mevcut iskelemiz; artık bu yükü kaldıramaz duruma gelmiştir. Çok ağır trafik yükü ilçe sokaklarında ağır maddi hasara, gürültü ve çevre kirliliğine neden olmaktadır. Trafiğin sağlıklı akışını sağlamak mümkün değildir. Özellikle yaz aylarında trafik kilitlenmektedir. Gerek GESTAŞ gerekse motor şirketleri iskelenin teknik yetersizliğinden büyük zorluk çekmektedirler. Gerek Anadolu’dan gelen gerekse Gelibolu’dan karşıya geçecek vasıta sahipleri iç yollarımızdan çok zorlukla geçmektedirler. Bu olumsuzlukların giderilmesi amacıyla yeni feribot iskelesinin yapımı Gelibolu Belediyesi’nce gündeme alındı. Bu kapsamda Belediye Fen İşleri Müdürlüğü’nün kullandığı ‘gazhane’ diye tabir edilen bölgede, yeni feribot iskelesinin yapımı konusunda bir avan proje hazırlandı. Konuya taraf olan kullanıcılar ile kapsamlı görüşmeler yapıldı. Proje üzerinde genel mutabakat sağlandı. Çanakkale Valisi Sayın Güngör Azim Tuna’nın konuya olan yakın ilgisi ve büyük desteği ile iskelenin Gelibolu’ya kazandırılması için harekete geçildi. Yıllık 1 milyon araç geçiş kapasiteli yeni iskele kompleksinin yapımı konusunda ilk adım atıldı. Projenin 8 milyon TL tahmini keşif bedeliile yap-işlet-devret modeli ile ihaleye çıkması için Gelibolu Belediye meclisi gerekli yetki kararını aldı ve belediye encümeninin ihaleyi yapması karara bağlandı. Yıllık 1 milyon karşılıklı araç geçiş kapasiteli ve 8 milyon TL tahmini keşif bedelli yeni iskele, iki ayrı denizcilik şirketinin müstakil olarak faaliyet gösterebileceği şekilde planlandı.”

Projenin araçların hiç ilçe içine girmeden tesislere giriş yolları genişletilerek, köprü genişletmeleri yapılarak, döner kavşakları ile trafiği rahatlatıcı çözümler içerdiğine vurgu yapan Belediye Başkanı M.Mustafa Özacar, “30 bin metrekarelik kullanım alanı ve biri 120 metre diğeri 80 metrelik iki adet yaslama iskelesi ile en az dört adet kapak rampası öngörülen proje kapsamında büfeler, açık ve kapalı cafe, lokanta, hediyelik eşya dükkanları gibipek çok yeni yapı ile ticari bir oluşum hedeflenmektedir. Bu yapılar inşaatların bitimi ile belediyeye devredilecek ve belediye tarafından ihale ile kiraya verilecektir” dedi.

İlçe halkının sahilden yaya olarak yeni köprülerin de yapımı ile terminale rahat ulaşması sağlanacak şekilde proje geliştirileceğini belirten Başkan Özacar, yeni feribot iskelesinin on ayı projelerin yapılması, yirmi ayı ise inşaat olmak üzere toplam otuz ayda hizmete girmesinin planlandığını bildirdi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir