Gelibolu’da Zabıta Ekiplerinden Mantar Operasyonu

22 Ekim 2008

Çanakkale?nin Gelibolu ilçesinde Zabıta yetkilileri, hiçbir kontrolden geçmeden halk pazarında satışa sunulan mantarları insan sağlığını tehdit ettiğini öne sürerek topladı.

Mantar zehirlenmeleri konusunda vatandaşların daha duyarlı olması gerektiğini belirten yetkililer, kontrolden geçmeden satışa sunulan mantarların satın alınması ve tüketilmesi konusunda vatandaşların dikkatli olması gerektiğini belirttiler. Bu tür açıkta satılan mantarlardan zehirlenme riski bulunduğunu belirten yetkililer, mantarların kontrolden geçmeden satışa sunulmalarının ise yasak olduğunu söylediler.

Öte yandan pazarda uygun koşullar sağlanmadan açıkta balık satışı yapıldığını da belirten yetkililer, balığın belirli bir soğuklukta saklanarak satışının yapılmasının gerektiğini, uygun şartların sağlanmaması halinde ise hava ile temas eden balıkların kısa sürede tazeliğinin ortadan kalktığını söylediler. Taze olmayan balıkların gözlerinin, solungaçlarının renginin farklı olduğunu, karın bölgesinin delinerek iç organlarının sarkması gibi durumların oluşarak, koku ve renkte de ağırlaşmanın meydana geldiğini ve bu nedenlerden dolayı satılan balıkların alınmaması ve tüketilmemesi gerektiğini sözlerine eklediler.
İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir