Gelibolu’da Zehirli Denizanası Paniği

09 Haziran 2009

Çanakkale?nin Gelibolu ilçesi sahillerinde geçen yıl görülen mavi deniz analarından sonra, bu seferde kahverengi deniz anaları görünmeye başladı.

Gelibolu Hamzakoy sahilinde görülen ve Latince ismi Chrysaora Mediterranea olan kahverengi deniz anaları vatandaşları tedirgin etti. Bu denizanalarının diğerlerinden çok farklı olduğunu belirten vatandaşlar, kuyrukları yarım metre uzunluğunda olan zehirli deniz analarının tutulması durumunda elleri yaktığını söylediler.
Yetkililer ise, zehir hücreleri taşıyan bu canlıyla temas edilmesi halinde toksit etkiye maruz kalındığını ifade ederek, bu cins denizanalarına kesinlikle çıplak elle dokunulmaması gerektiğini söyledi. Yetkililer, temas edilmesi halinde vücutta kızarlık, yanık, tahriş ve kaşıntı olabildiğini, bu durumda bedeni normal su yerine deniz suyuyla yıkayıp amonyak ya da sirke ile temizledikten sonra en yakın sağlık birimine gidilmesi gerektiğini bildirdi.

İHA

Yorumlar...
  • MERT
    09/06/2009 21:17

    bu deniz anaları deniz kirli olduğu için gelir benim bildiğim GELİBOLU BELEDİYE BAŞAKANININ gerekli çalışmaları yapmasını rica ediyorum.bu deniz analarıyla ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgi verirseniz sevinirim....

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir