Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Gelibolu’da Zehirli Denizanası Paniği

Gelibolu’da Zehirli Denizanası Paniği

Çanakkale?nin Gelibolu ilçesi sahillerinde geçen yıl görülen mavi deniz analarından sonra, bu seferde kahverengi deniz anaları görünmeye başladı.

Gelibolu Hamzakoy sahilinde görülen ve Latince ismi Chrysaora Mediterranea olan kahverengi deniz anaları vatandaşları tedirgin etti. Bu denizanalarının diğerlerinden çok farklı olduğunu belirten vatandaşlar, kuyrukları yarım metre uzunluğunda olan zehirli deniz analarının tutulması durumunda elleri yaktığını söylediler.
Yetkililer ise, zehir hücreleri taşıyan bu canlıyla temas edilmesi halinde toksit etkiye maruz kalındığını ifade ederek, bu cins denizanalarına kesinlikle çıplak elle dokunulmaması gerektiğini söyledi. Yetkililer, temas edilmesi halinde vücutta kızarlık, yanık, tahriş ve kaşıntı olabildiğini, bu durumda bedeni normal su yerine deniz suyuyla yıkayıp amonyak ya da sirke ile temizledikten sonra en yakın sağlık birimine gidilmesi gerektiğini bildirdi.

İHA

Yorumunuz