Gelibolu’da Zıpkınla Balık Avlama Yarışması Düzenlendi

23 Temmuz 2010

Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinde bu yıl 17.?si düzenlenen Uluslararası Gelibolu Altın Sardalya Kültür Ve Sanat Festivali kapsamında ilk kez “Zıpkınla Balık Avlama” yarışması yapıldı.

Feneraltı mevkiinde düzenlenen ?Zıpkınla Balık Avlama? yarışmasına 25 balık adam katıldı. Güvenlik önlemlerinin alındığı ve şamandıralarıyla Fener Altı mevkiinden denize giren dalgıçlar, ters akıntıya karşı görüş mesafesi olmaması nedeniyle zorlu anlar yaşadılar. Bütün zorluklara rağmen levrek, sarpa ve kefal gibi balıkları zorda olsa avlayabilen balıkadamlar dereceye girmek için mücadele etti.

Sabah 05.30 ile 10.00 saatleri arasında düzenlenen yarışmaya katılan balıkçılardan Kaan Ergen doğal koşullar dışında asıl mücadeleyi deniz altındaki kirlilikle yaptıklarını anlatarak, ?Buradaki amacımız balık avlamak değil. Asıl amaç denizlerdeki kirliliğe dikkat çekmek. Zaten istesek de artık avlanacak bir şey bulmakta zorlanıyoruz. Hani derler ya, hem etinden, hem suyundan yararlandığımız, bu nimetlerimizi yine bizler kirletiyoruz? dedi.

Yarışma sonrası balıkların ağırlıklarına ve boylarına göre yapılan değerlendirmeye göre, Kaan Ergen birinci, Ahmet Faruk Ayvaz ikinci, İlhan Meriç ise üçüncü oldu. Gelibolu Belediyesi, dereceye girenlere para ödülü ve çeşitli hediyeler verdi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir