Gelibolu’daki Tarihi Namazgah Yenileniyor

10 Ekim 2014

1407 yılında İskender Bey tarafından sefere çıkan deniz tüfekçi erleri için yaptırılan, bu tür yapılar içerisinde en görkemlisi ve en güzeli olarak kabul edilen Gelibolu Fener Meydanı’nda bulunan Namazgah, yapılan ihale ile yenileniyor.

Restorasyon çalışmalarını yerinde incelemek üzere Gelibolu’ya gelen Balıkesir Vakıflar Bölge Müdürü Muhammet Şakir Erarı, Belediye Başkanı Mimar M. Mustafa Özacar ile bir araya geldi. Namazgah’ın yenilenmesi projesi ile ilgili görüş alışverişinde bulunulduğu buluşmada, Başkan Özacar, Namazgah’ın çevre düzenlenmesinde yerel yönetim olarak üzerlerine düşen görevi yerine getirmeye hazır olduklarını ifade etti.

Zamana tanıklık eden tarihsel dokuların korunması gerektiğini ve bu eserlerin gelecek kuşaklara teslim edilmesini fazlasıyla önemsediklerinin altını çizen Başkan Özacar, Vakıflar Bölge Müdürü Erarı’dan ilçenin farklı noktalarından bulunan tescilli çeşme ve diğer eserlerin koruma altına alınmasını talep etti.

Kendi hallerine terk edilen, bakımsızlıklarıyla dikkat çeken tarihi yapıların dokusu ve özellikleri bozulmadan bakım ve temizliklerini gerçekleştirdiklerini vurgulayan Özacar, vakıfların sorumluluk ve görev alanı içinde bulunan Yazıcıoğlu Çeşmesi ve Telli Çeşme gibi eserlerin yenilenmesini isteyerek her türlü katkıyı sunacaklarını sözlerine ekledi.

Namazgah’ta yapılan görüşmenin ardından Belediye Başkanı M. Mustafa Özacar, Vakıflar Bölge Müdürü Muhammet Şakir Erarı ile birlikte tescilli tarihi eserleri yerinde inceledi.

[gelibolu.bel.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir