Genç Denizcilere İÇDAŞ Limanı’nda Uygulamalı Ders

25 Mayıs 2011

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Gelibolu Piri Reis MYO Denizcilik ve Liman İşletme Bölümünden 25 öğrenci Öğretim Görevlileri Özgür Tezcan ve Levent Bakır nezaretinde Biga ilçesine bağlı Karabiga beldesinde kurulu bulunan İÇDAŞ Çelik Enerji Tersane ve Ulaşım Sanayi A.Ş tesislerini inceleyip uygulamalı ders yaptı.

İÇDAŞ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Suat Karataş tarafından karşılanan öğrencilere İÇDAŞ hakkında görsel sunulmasının ardından, öğrenciler İş Güvenliği Müdürü Agah Ayhan nezaretinde tersane, termik santral ve İÇDAŞ Liman İşletmesi’ni gezdi. Liman rıhtımında Amerika’dan gelen tahmil ve tahliye işlemi yapılan geminin yanında öğrencilere öğretim görevlilerince uygulamalı ders verildi. İÇDAŞ Liman Müdürü Ali Ekber Şimşek ve Tahmil Tahliye şefi Yusuf Menteş ders esnasında öğrencilerin sorularını cevapladı. Geminin iskeleye yanaşması, rıhtıma bağlanması, tahmil, tahliye ve yükleme işlemleri sırasında yapılan uygulamalarla vinç ve tahliye ekipmanları tanıtıldı. İÇDAŞ Limanı’nın gerek fiziki yapısı ve su derinliği, gerek tahmil, tahliye donanım ve ekipmanları bakımından Türkiye’nin en modern limanlarından biri olduğunu belirten Ali Ekber Şimşek, “İÇDAŞ Limanı ülkemizin önemli ihracat üslerinden biri oldu. Demir çelik tesislerinden üretilen ürünler bu limandan bütün dünya ülkelerine ulaştırılıyor. Bu Limandan kalkan her gemi ülkemize döviz kazandırıyor” dedi.

Öğretim Görevlisi Özgür Tezcan ise öğrencilerin okullarını bitirmelerinden sonra böyle tesislerde iş olanağına sahip olacaklarını belirterek, “Tahmil tahliye işlemlerini İÇDAŞ limanında uygulamalı olarak öğrencilerimize göstermek bizim için çok yararlı oldu. Hem ülkemize böylesi tesisler kazandırdıkları, hem de öğrencilerimizin bu tesisleri ziyaretine imkan sağladıkları için İÇDAŞ yetkililerine teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir