Genç Koleksiyoncu, 14 Parçalık Koleksiyonunu Biga Kent Müzesi?ne Bağışladı

15 Ocak 2011

Biga’da yaşayan genç koleksiyoncu, 14 parçalık koleksiyonunu, Halimbey Konağı Kent Müzesi’ne bağışladı.

Biga’da yaşayan Yarkın Özyörük, (30), aralarında Kurtuluş Savaşı ve Çanakkale Savaşları’nda kullanılan silahlarında bulunduğu 14 parçalık koleksiyonunu, Halimbey Konağı Kent Müzesi’ne bağışladı.

Özyörük, 15 yaşından bu yana topladığı tarihi eşyaları teşvik olması amacıyla bağışladığını belirterek, koleksiyonun en ilgi çeken parçasının, 19. yüzyıla ait kav çakmağı ve kını olduğunu söyledi.

Taş ve demirin birbirine sürtülmesiyle çakmağın yakıldığını ifade eden Özyörük, koleksiyonda, Çanakkale Savaşı’nda, parça tesirli havan kovanı içinde yüzlerce demir misket saçarak düşman askerini etkisiz hale getirmek için kullanılan eşyaların bulunduğunu da bildirdi.

Bunların müzede sergilenmesinin insanları bu yöne teşvik edeceğini düşündüğünü kaydeden Özyörük, şöyle dedi:

”Koleksiyonumda Kurtuluş Savaşı ve Çanakkale Savaşları’na ait tüfekler ile 18 ve 19. yüzyıla ait süngü, tüfek, parça tesirli havan kovanı bulunuyor. Bağışladığım eser arasında bulunan ve Karadağ Savaşı’nda Osmanlı subay ve erlerine verilen tabanca yakınlarıma ait, onlardan almıştım. Diğerler parçalar ise müzayede sırasında görüp beğendiğim eserler. Bu eserlerin, medeniyetler beşiği Biga’nın kent müzesinde daha da bir anlam kazanacağını düşünüyorum. Bu nedenle bunları bağışladım.”

[Kaynak: Biga Haber]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir