Geri Dönüşümü Olan Atıkları Esere Dönüştürüyor

01 Haziran 2012

Çanakkale’de ev hanımı Şadiye Berber, evde veya sokakta bulduğu geri dönüşümü olan atıkları el becerisini kullanarak birer esere dönüştürüp en çevreci koleksiyonu yarattı.

Evli ve iki kız çocuğu olan Şadiye Berber, yaşadığı üzüntüler nedeniyle hipertansiyon rahatsızlığının başladığını, doktorun tavsiyesiyle de tedavi amacıyla terapi olsun diye 5 yıl önce Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu’nca açılan kursa başvurduğunu anlattı. Kurs öğretmenlerince el işlerini öğrenen 58 yaşındaki ev hanımı Şadiye Berber, bu becerisini ilginç bir alanda kullanmaya başladı. Geri dönüşümü olan çöplerin atılmasına üzülen Berber onları değerlendirmek amacıyla evinin bir odasını adeta atölye haline getirdi.

Belediyenin geri dönüşüm projesi kapsamında evdeki çöpleri ayrıştırarak toplayıp atan Şadiye Berber, “Kursta geliştirdiğim el becerisini geri dönüşümü olan atıklar üzerinde uygulamak aklıma geldi. Sadece evde ayrıştırdığım atıkları değil, sokakta yürürken gördüğüm atıkları da değerlendirmek için toplamaya başladım. Gazete kağıtlarından kartonlara, konserve kutularından mama kutularına, şişelerden yoğurt kovalarına aklınıza ne gelirse bütün atıkları biriktirip, nasıl değerlendireceğime karar veriyorum. Sonra boyama işlemlerini yapıyorum. Dekupaj kağıtları ile kaplıyorum. Boncuklarla, kurdelelerle süslüyorum. Ortaya evlerimizde süs eşyası olarak kullanabileceğimiz çok güzel objeler çıkıyor. Bu çalışmamı duyan komşularım bile eskiyen ve çöpe atmayı düşündükleri eşyalarını değerlendirebileceğimi düşünerek bana getirmeye başladı” dedi.

Çanakkale Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’nün desteğiyle 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde Halk Bahçesi’nde atıklardan ürettiği objelerden oluşan bir sergi açmaya hazırlanan Şadiye Berber, hazırladığı davetiyeye ise “Atmayın bana getirin. Çünkü ben el becerilerimi kullanarak onları birer esere dönüştürüyorum” diye yazdırdı ve herkese atıkları değerlendirebileceklerinin mesajını verdi. Sergilemeye hazırladığı eserlerini de örnek gösterip, “Ortaya çıkan eserler çöplerin geri dönüşümünün kanıtı” dedi.

[Kaynak: canakkaleninrehberi.com]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir