GESTAŞ, 1 Mart’tan İtibaren Çanakkale – Kilitbahir Feribot Seferlerine Başlıyor

GESTAŞ, 1 Mart’tan İtibaren Çanakkale – Kilitbahir Feribot Seferlerine Başlıyor
28 Şubat 2012

Çanakkale Boğazı ile adalar hattında deniz ulaşımını sağlayan GESTAŞ A.Ş, Kilitbahir hattındaki vapur seferlerine 1 Mart tarihinden itibaren başlıyor.

Konu ile ilgili basın toplantısı düzenleyen GESTAŞ Genel Müdürü Hasan İlhan Yürükçü, Kilitbahir – Çanakkale hattında sefer yapan mini feribotları kiraladıklarını belirterek, “Kilitbahir Deniz Nakliyat firması ile yaptığımız görüşmeleri tamamladık ve gerekli anlaşmaları imzalayarak feribotlarını kiraladık. Bunun dışında Erdemler firması ile yaptığımız görüşmeler de tamamlandı. Bu firmaların gemilerini de kiralıyoruz. 1 Mart 2012 tarihinden itibaren de GESTAŞ olarak Çanakkale-Eceabat ve Gelibolu Lapseki hattı dışında Çanakkale – Kilitbahir hattında da seferlerimize başlıyoruz” dedi.

Genel Müdür Yürükçü, 1 Mart 2012 itibarıyla Çanakkale-Kilitbahir hattında yapılacak seferlerde 5 mini feribotun hizmet vereceğini de belirterek, “Bu feribotlar şuan kış tarifesine göre sefer yapacak. Bu sebeple şu anki yanaştıkları iskele ile GESTAŞ’a ait feribot iskelesinin her ikisini de kullanacaklar. Yarım saatte bir sabaha kadar Çanakkale ile Kilitbahir hattında seferlerimiz olacak. Nisan ayından itibaren ise yaz tarifesine geçilecek ve 15 dakikada bir Çanakkale ile Kilitbahir arasında seferler yapılacak. Böylece Asya ile Avrupa arasında yolculuk yapacaklar hiç zaman kaybetmeden deniz ulaşımını sağlayabilecekler. Yaz tarifesinde 24 saat boyunca sefer yapacak Kilitbahir feribotları akşam 20.00’ye kadar 15 dakikada bir, 20.00’den sabah 08.00’e kadar da saat başı aralıksız olarak vatandaşlarımıza hizmet verecek” dedi.

“ÖZEL ARAÇLARDA TEK YÖN BİLET UYGULAMASI İLE GEÇİŞ ÜCRETİ YARI YARIYA İNECEK”
Genel Müdür Yürükçü, 1 Mart 2012 tarihinden itibaren başlayacakları yeni uygulama hakkında da bilgi vererek, “1 Mart tarihinden itibaren gerek Çanakkale – Kilitbahir, gerekse Çanakkale – Eceabat ve Gelibolu – Lapseki hattında özel araçlarla yolculuk yapacaklara yönelik tek bilek uygulamasına başlıyoruz. Buna göre özel araçları ile Asya ile Avrupa arasında özel araçları ile yolculuk yapacaklar gün içinde geriye döneceklerse tek yön bileti alarak 20 TL ye gidiş dönüşü yapabilecekler. Böylece 20 TL olan geçiş ücreti gidiş dönüş olarak alınacağı için 10 TL’ye gelecek. Bu uygulama tırlar, otobüsler ve kamyonlar dahil değil. Ayrıca alınan bir yeni kararla da yolcu ücretlerinde indirime gidildi. Buna göre Çanakkale-Eceabat normal yolcu bilet ücreti 1,5 TL, öğrenci de 1 TL’ye indirilirken; Çanakkale-Kilitbahir normal yolcu ücreti de 1,25 TL, öğrenci de 0.75 KRŞ olarak belirlendi. İndirimli biletlerle yolculuk 1 Mart tarihinden itibaren geçerli olacak” dedi. Yürükçü, Kilitbahir’de yaşayan vatandaşlara daha önceden ücretsiz geçme konusunda bazı pasolar verildiğini bu konuda yeniden aynı uygulamanın olup olmayacağı konusunda ise şu açıklamayı yaptı: “Bizi bundan önce yapılan uygulamalar ilgilendirmiyor. Bundan sonrakiler önemli. Bilet fiyatlarında indirim yaptık. Herkes aynı ücretten yolculuk yapacak” dedi.

GESTAŞ’ın Kilitbahir motorlarını kiralarken, mevcut personelin de aynen görevlerine devam etme kararının alındığını belirten Yürükçü, “Bu hatlarda görev yapan personel aynen görevlerine devam edecek. Bu konuda ilgili firma ile mutabık kaldık” dedi.

Kilitbahir’de feribotların yanaştığı iki iskelenin bakıma alınacağından da bahseden Yürükçü, “Bu konuda gerekli projelendirme çalışmaları devam ediyor. Kısa süre içinde çalışmalar yapılarak limanlar daha güzel bir hale getirilecek” dedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir