Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
GMKA 2013 Mali Destek Programı Açıklandı

GMKA 2013 Mali Destek Programı Açıklandı

Dönem başkanı Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna Başkanlığında toplanan Güney Marmara Kalkınma Ajansı 2013 yılı mali destek programının desteklerinin toplam tutarı 16 milyon TL olarak açıklandı. Çanakkale’nin ve Balıkesir illerinin bağlı bulunduğu Güney Marmara Kalkınma ajansı yönetim kurulu Balıkesir’de toplandı.

Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna başkanlığında yapılan toplantıya Balıkesir Valisi Ahmet Turhan, GMKA Genel Sekreteri Mustafa Gündoğan, ÇTSO yönetim Kurulu Başkanı Bülend Engin, Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Yavuz, Balıkesir İl Genel Meclis Başkanı Ramazan Bahçevan, Balıkesir Belediye Başkanı İsmail Ok katılırken GMKA yönetim kurulu üyesi olan Çanakkkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan mazeret bildirdikleri için katılmadı.

Kalkınma Bakanlığı koordinasyonunda bölgenin önceliklerine göre yapılan değerlendirme sonucu tarıma dayalı sanayinin geliştirilmesine yönelik projeler için 6 milyon TL destekleme öngörülürken turizmde rekabetçiliğin arttırılması mali destek programı ise 5 milyon TL ile bağlandı. Sosyal kalkınma mali destek programı için 5 Milyonluk destekleme kararı alınan GMKA’nın 2013 yılı mali destek programının 16 milyon TL olduğu bildirildi. 2010 yılı desteklemelerinde yer alan ihracat ve yenilikçilik desteklemelerine 2013 yılında yer verilmedi. Geçen yıl 15 Milyon 200 TL olan toplam desteğin bu yıl 800 bin TL artışla 16 milyon TL olarak belirlendiği dikkat çekti.

“Birinci önceliğimiz tarıma dayalı sanayi ve sosyal kalkınma”
Toplantının açılış konuşmasını yapan Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, birinci önceliğin her zaman tarıma dayalı sanayi olduğuna vurgu yaparken turizmde çeşitliliğin arttırılması ve yabancı paydaşlara tanıtımı ile birlikte turizmde yenilebilir enerji kullanımının arttırılması için başarılı projeleri destekleyeceklerini ve sosyal kalkınmada dezavantajlı gruplara yönelik farkındalık düzeyini yaşam standartlarını yükselterek sivil toplum katılımcılığını arttırmak istediklerini söyledi. Sosyal Kalkınma Mali Destek Projelerini proje yapıcıları eğitim ve sağlık hizmetlerine ulaşımı kolaylaştırıp yaygınlaştırıcı projeler hazırlamasını isteyen Vali Tuna Tarıma dayalı sanayi alanında faaliyet gösteren kurum, kuruluş ve kobilerin ihracat, yenilikçilik ve pazarlama kapasitelerinin arttırılması kadar çevresel sürdürülebilirliği ve işbirliği kültürünün yaygınlaşmasına katkı sağlayan projelere öncelik verileceklerini kaydetti. Vali Tuna önümüzdeki ay Çanakkale Ticaret Borsasında yapılacak toplantıya da atıfta bulunarak çağrı yaptı. 5 Aralık günü ÇTB’de yapılacak program tanıtımı toplantısına Balıkesir Valisi Ahmet Tuna’nın da katılacağı bildirildi.

[Medya Hedef]

Filtreler:

Yorumlar

Henüz yorum yok...

Sizin yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir