GMKA Dünya Ajansı Oldu

GMKA Dünya Ajansı Oldu
08 Mayıs 2014

Güney Marmara Kalkınma Ajansı, Dünya Yatırım ve Tanıtım Ajansları Birliğine üyeliği kabul edildi. Bundan sonra Ajans yatırımcılara dünya standartlarında hizmet verecek.

Güney Marmara Kalkınma Ajansı, 1995 yılında kurulan Dünya Yatırım Tanıtım Ajansları Birliği’ne (World Association of Investment Promotion Agencies ? WAIPA) yaptığı üyelik başvurusu kabul edildi. Bu aşamadan sonra Ajans dünyanın pek çok noktasındaki diğer ajanslarla birlikte çeşitli çalışmalara ve projelere imza atabilecek. Özellikle Ajanslar arasındaki işbirliğini geliştirilmesine yönelik çalışmalar yürüten WAIPA’nın bugün 127 ülkeden 220 farklı Yatırım Tanıtım Ajansı üyesi bulunuyor.

1995 yılında İsviçre’nin Cenevre kentinde kurulan Dünya Yatırım Tanıtım Ajansları Birliği, hükümetler-dışı bir kurum olarak, ülke ajansları arası işbirliği ve koordinasyon, veri kaynaklarını geliştirme ve paylaşım, ülke ve bölge bazında deneyimlerin paylaşımı, hükümetler nezdinde uluslararası doğrudan yatırım politikalarının belirlenmesi gibi ana konularda faaliyet gösteriyor.

WAIPA, Yatırım Tanıtım Ajansları için sunduğu network fırsatlarının yanı sıra kapasite geliştirme ve yatırım tanıtımı alanında iyi örnekleri birbirlerine aktarabilecekleri bir forum görevi de görmektedir. Yeni statüye göre egemenliği tartışmalı olmayan herhangi bir ülke ya da bölgenin yatırım olanaklarının tanıtımını yapan ve başvuru kriterlerini yerine getiren ajanslar WAIPA üyesi olabilmektedir.

Başkan Yardımcısı Türkiye’den
Dünya Yatırım Tanıtım Ajansları Birliği’nin Başkan Yardımcılığını ise Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı İlker Aycı yürütüyor.

12 Şubat 2013 tarihinde İsviçre’nin Cenevre şehrinde gerçekleşen WAIPA Dünya Yatırım Konferansı sırasında yapılan Yönetim Kurulu seçimlerinde T.C. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı, %65 oy oranıyla, 2013 ? 2015 dönemi için, 1. Başkan Yardımcılığı görevini yürütmeye başladı.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir