GMKA Kalkınma Kurulu Toplantısı Yapıldı

27 Haziran 2014

Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın 2014 Yılı 1. Kalkınma Kurulu Toplantısı Balıkesir Üniversitesi’nin Burhaniye ilçesinde bulunan Uygulama Oteli’nde yapıldı. Toplantıya Balıkesir ve Çanakkale’den Kalkınma Kurulu üyeleri katıldı.

Toplantıya Kalkınma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mahir Alkan, katip üyeler Hüsamettin Çay ve Tunca Yüğnük’ün yanı sıra Balıkesir ve Çanakkale’den kalkınma kurulu üyeleri ve ilgili Ajans çalışanları katıldı. Kalkınma Bakanlığı’ndan Planlama Uzmanları Nuri Barış Tartıcı, Deniz Şahin ve Recep Yıldız Kalkınma Kurulu Toplantısının katılımcıları arasında yer aldı.

Tartıcı: “Kalkınma Kurulları önemli mekanizmalar”
Toplantıda ilk konuşmayı Kalkınma Bakanlığı Planlama Uzmanı Nuri Barış Tartıcı yaptı. Tartıcı, Kalkınma Bakanlığının bölgesel gelişmede Kalkınma Ajansları ile işbirliği içinde olduğunu belirterek, “Bu bağlamda düşünürsek Kalkınma Kurulları bölgesel politika geliştirmede ve işbirliği anlamında önemli mekanizmalar” dedi. Kalkınma Bakanlığı Planlama Uzmanı Barış Tartıcı’nın konuşması genel olarak Kalkınma Ajanslarının Türkiye çapındaki faaliyetlerinin aktarılmasıyla sona erdi.

Alkan: “Kurumlar arası işbirliği kalkınma için önemli”
Barış Tartıcı’nın ardından kürsüye Kalkınma Kurulu Başkanı ve Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahir Alkan geldi. Kalkınma Başkanı Prof. Dr. Alkan Kalkınma Kurulu’nun bölge içi yönetişim yaklaşımın en önemli organlarından birisi olduğuna değinerek “Kurumlar arası işbirliğinin geliştirilmesi bölgemizde kalkınmanın hızlandırılması açısından önemli faktörlerdendir. Daha fazla yatırım çekilmesi, AB gibi dış finansman kaynaklarından daha fazla faydalanılması Bölgemizde üniversite ? sanayi ? kamu ve sivil toplum arasında güçlü işbirliği ağları tesis edilmesiyle mümkün olacaktır” dedi.

Ajans ve bölgedeki üniversitelerin hazırladığı 9 Milyon Avro’lu proje için “Son dönemde kurumlararası işbirliğinin en güzel örneklerinden biri” olarak bahseden Prof. Dr. Alkan “Ortak hedefe yönelik güven esaslı işbirliği çalışmalarımız meyvesini vermeye başladı” dedi.

Kalkınma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mahir Alkan’ın ardından toplantı olağan gündemi, Genel Sekreter Vekili Esra Kocabaş’ın Ajans faaliyetlerinin sunumuyla devam etti.

[gmka.org.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir