GMKA’nın 2014-2023 Bölge Planı İlçe Çalıştayları Başlıyor

GMKA’nın 2014-2023 Bölge Planı İlçe Çalıştayları Başlıyor
03 Aralık 2012

Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın 2014-2023 Bölge Planı Çalışmaları yapılacak bir dizi çalıştayla başlıyor. Bölge Planının yönetişim ayağına önemli katkı sağlayacak çalıştaylarda ortaya çıkacak verilerin yeni Bölge Planı için temel oluşturması amaçlanıyor.

Güney Marmara Kalkınma Ajansı, yeni bölge planı için çalışmalarına başladı. 2014-2023 Bölge Planı hazırlanması için Balıkesir ve Çanakkale’de bir dizi sektörel ve ilçe bazlı çalıştaylar yapılarak yeni planın zemini oluşturulacak. Ajans Genel Sekreteri Mustafa Gündoğan, Planın sağlıklı ve etkin yapılabilmesi ve plan sayesinde sorunlara çözüm üretilebilmesi için Balıkesir ve Çanakkale’yi karış karış gezeceklerini söyledi.

Bölgede her ilçede Kaymakamlıklarla koordineli bir şekilde hazırlıkları yapılan çalıştaylarda, ilçedeki kamu kurumları, yerel yönetimler, özel sektör, oda, borsa, siyasi parti temsilcileri, kooperatifler, sivil toplum kuruluşları ve fikir önderleriyle birlikte ilçe ve ilçelerdeki sektörlerin mevcut durumları ve gelecek vizyonları masaya yatırılacak.

Çalıştaylar her ilçede yapılacağı gibi ihtiyaç duyulan sektöreler için ayrıca sektöre özel yapılması da planlanıyor. Çalıştayların yanında Bölge Planı hazırlıklarına bir yandan da bölgedeki kurumların ziyaret edilmesiyle de devam ediliyor. Ajans bugüne kadar 17 kurumu ziyaret ederek hazırlıklar ve çalışmalar hakkında görüşmelerde bulundu.

İlk ilçe çalıştayı Kepsut’ta
Ajansın ilçe bazılı çalışmalarının ilki ise önümüzdeki hafta 4 Aralık Salı günü Kepsut’ta gerçekleştirilecek.

Ajans koordinasyonunda Kepsut Kaymakamlığı öncülüğünde gerçekleşecek çalıştaya Kepsut’ta bulunan kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, özel sektör kuruluşları, oda, borsa, siyasi parti temsilcileri, kooperatif ve sivil toplum kuruluşları ile fikir önderleri katılacak. Çalıştayda Kepsut’un mevcut durumu ve geleceği analiz edilerek hazırlanacak Bölge Planı için ilçe hakkında detaylı bilgilerin ortaya çıkması, yatırım olanaklarının tespit edilmesi ve alt-bölge ilişkilerinin ortaya konması hedefleniyor.

Bölge Planı Kalkınma Rotası
Ajansın hazırlayacağı bölge planı, bölge kaynaklarının daha iyi bir geleceğe ulaşma yönünde harekete geçirilmesi için oluşturulmuş rehber niteliği taşıyacak. Güney Marmara Bölgesinin gelecek hayali, bugünkü durumu ve kaynakları ile bu kaynakların ne şekilde kalkınma amaçlarına hizmet edeceği bölge planının ana fikrini oluşturuyor.

Ajans bölge planında bölgenin mevcut sosyal, ekonomik, kırsal ve kültürel durumunu analiz ederek bölgenin potansiyelini ortaya çıkarmayı hedefliyor. Ayrıca yapacağı mevcut durum analizlerinin sonuçlarına göre amaç ve hedefleri belirleyecek ve bu doğrultuda bölgenin kalkınmasını ve gelişmesini sağlayacak strateji, tedbir ve faaliyetleri ortaya koyacak.

[Kaynak: gmka.org.tr}

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir