GMKA’nın Amerika Temasları Verimli Geçti

29 Ocak 2014

Çanakkale ve Balıkesir illerini temsil eden Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA), Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’nde bölgeyi tanıtan bir dizi temaslarda bulundu.

Kuzey Amerika’daki en büyük gıda fuarı olan San Francisco Fancy Food Show’a katılan Güney Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Ekrem Özşen, GMKA Program Yönetim Birimi Başkanı Yakup Salman ve Uzman Mehmet Ali Başaran, San Francisco’da Silikon Vadisi yatırımcıları, tarım ve gıda üreticileri ile New York’ta da enerji, maden ve gıda üzerine faaliyet gösteren hedge fon yöneticileri, gıda ithalatçıları, medya ve tanıtım kuruluşları ile bir dizi görüşmelerde bulundu.

80 ülkeden 40 binden fazla ziyaretçinin gezdiği 19-21 Ocak 2014 tarihleri arasındaki fuarda da bölgeyi temsil eden GMKA yetkilileri, San Francisco’da bölgenin gıda ve tarımsal potansiyelini tanıttı.

Çanakkale ve Balıkesir illerinin özellikle gıda, tarım, yenilenebilir enerji alanlarında büyük bir potansiyele sahip olduğunu söyleyen Özşen, 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat hedefine ulaşmak için bölgelerinden yapılan ihracatı arttırmak istediklerini söyledi. ABD’nin Türkiye ihracatçıları için çok önemli bir pazar olduğuna dikkat çeken Özşen, Güney Marmara’daki sanayi potansiyelin yanı sıra tanıtım çalışmalarının da büyük önem taşıdığını kaydetti. Başrolünü Brad Pitt’in oynadığı Troy filmi ile Çanakkale’nin tüm dünyaya tanıtımının yapıldığını hatırlatan Özşen, bölgenin turizm anlamında da büyük potansiyele sahip olduğunu dile getirdi. Dünyanın en tanınmış üç zeytinyağı bölgelerinden birinin kendi bölgeleri olduğunu vurgulayan Özşen, Bloomberg TV ve Voice of America’ya da gezi programları hakkında bilgi verdi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir