“GMKA’ya Proje Vermek Gönüllülük Olduğu Kadar Görevdir”

“GMKA’ya Proje Vermek Gönüllülük Olduğu Kadar Görevdir”
16 Ocak 2015

Vali Ahmet Çınar, Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın (GMKA) 2015 projeleri hakkında açıklama yaptı. Vali Çınar, “GMKA’ya proje vermek, proje yapmak, gönüllülük esaslı olduğu kadar, Çanakkale’nin ekonomik ve sosyal gelişmesi için herkesin üzerine düşen bir görevdir” dedi.

Vali Ahmet Çınar, “31 Aralık 2014, tarihinde 2015 yılı İktisadi Kalkınma, Küçük Ölçekli Altyapı ve Sosyal Kalkınma Mali destek Programları ilan edilmişti. Buna istinaden 9 Ocak 2015 tarihinde Balıkesir ilimizde, 12 Ocak 2015 tarihinde de Çanakkale’de programlarla ilgili tanıtım toplantıları düzenlendi. Bu programlar aracılığı ile Çanakkale ve Balıkesir illerimizden oluşan, TR- 22 Güney Marmara Bölgesine 2015 yılında 13 milyar liralık kaynak aktarılması planlanıyor. Mali destek programları hakkında potansiyel başvuru sahiplerinin bilgilendirilmesi, istenilen format ve kalitede proje hazırlanmasının sağlanması amacıyla 15 Ocak- 6 Şubat 2015 tarihleri arasında ikişer günlük eğitim programları gerçekleştirilecek. Programlar 2015 yılı İktisadi Kalkınma Mali Destek Programı (İMDP) 5 milyon 500 bin lira, Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı (KÖAMDP) 5 milyon 500 bin lira ve Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı (SKMDP) 2 milyon lira olarak toplam 13 milyar lira kaynak aktarımını hedefliyor. Programlara son başvuru tarihi de13 Mart 2015 olarak belirlendi. İMDP için bölgedeki işletmelerin ihracat kapasitelerinin artırılması, ithal edilen orta ve yüksek teknolojili sanayi ürünlerinin yerli üretimle ikame edilmesi, KOBİ’lerin Ar- Ge ve yenilikçilik kapasitelerinin artırılması, alternatif turizm faaliyetlerinin geliştirilmesiyle sezonun on iki aya yayılması ve turizm sektörünün bölgeye sağladığı katma değerin artırılması, yenilenebilir enerji sistemleri üretiminin geliştirilmesi sırası ile amaç ve öncelikleri oluşturuyor. KÖAMDP projeleri için amaç ve öncelikler; bölgedeki iş ve yatırım ortamının geliştirilmesine yönelik altyapının güçlendirilmesi, organize sanayi bölgelerinin altyapılarının güçlendirilmesi ve sosyal imkanların geliştirilmesine yönelik altyapının güçlendirilmesi olarak belirlenmiş durumda. SKMDP projelerinde ise toplumun zararlı maddelerden korunması ve başta gençler olmak üzere zararlı madde bağımlılarının rehabilitasyonu ve topluma kazandırılması, çalışma çağındaki nüfusun istihdam edilebilirliğinin artırılması, toplumsal dayanışmanın ve sivil toplum etkinliğinin geliştirilmesi ile birlikte tüm projelerin her koşulda meri mezvzuata uygun olması amaç ve öncelikleri oluşturuyor” dedi.

Vali Ahmet Çınar, “Bu yıl Çanakkale’den her kurum ve kuruluştan Sivil Toplum Kuruluşlarından (STK) çok miktarda proje hazırlanması en önemli çalışmalarımızı oluşturacaktır. Proje yazımı ve projelerle ilgili ayrıntılı bilgilerin GMKA uzmanları tarafından verileceği eğitim programlarına katılımın yoğun olmasını diliyor ve bekliyoruz. Eğitim toplantılarına katılım için GMKA internet adresinde www.gmka.gov.tr kayıt linki ile kayıt yaptırmak mümkün ” diyerek açıklamalarını sona erdirdi.

Çanakkale ili eğitim programlarının tarihleri ve yerleri de şöyle belirlendi:

15- 16 Ocak 2015- Çanakkale Merkez, Çanakkale Ticaret Borsası,
19- 20 Ocak 2015- Ezine, Ezine Müftülüğü Toplantı salonu,
22- 23 Ocak 2015- Biga, Biga Ticaret ve Sanayi Odası ve Gelibolu, Gelibolu Atatürk Kız Teknik ve Meslek Lisesi,
26- 27 Ocak 2015- Lapseki, Lapseki Kaymakamlığı 2. Kat Toplantı Salonu,
29- 30 Ocak 2015- Ayvacık, Ayvacık Meslek Yüksek Okulu, Çan, Çan Belediyesi Meclis Salonu, Gökçeada, ÇOMÜ Gökçeada Meslek Yüksek Okulu,
02- 03 Şubat 2015- Bayramiç, Bayramiç Halk Eğitim Merkezi ve
05- 06 Şubat 2015- Çanakkale Merkez, ÇTSO Kongre ve Fuar Merkezi, İÇDAŞ Salonu.

[canakkale.gov.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir