Gökçalı Köyü’nde Altın Çilek Üretimine Başlandı

07 Eylül 2011

Çanakkale merkeze bağlı Gökçalı Köyü’nde yaşayan Mustafa Coşkun isimli çiftçi, altın çilek üretmeyi başardı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bir kuruyemişçiden satın almasıyla gündeme gelen “altın çilek” az zahmetle iyi para kazanmak isteyen çiftçinin umudu oldu. Çanakkale merkeze bağlı Gökçalı Köyü’nde altın çilek üretmeyi başaran üretici Mustafa Coşkun, 2,5 yıl önce internetten yaptığı araştırmalarla yola çıktığını belirterek; “Biz aslında pepinoya yönelmiştik. Ancak pepino ararken karşımıza altın çilek çıktı. Tabii ki bu pepinodan daha çok tutuldu. Buna ağırlık vermeye başladık. Antalya Kumluca’dan tohum çeşidi getirttik. Geçen yıl deneme amaçlı 35 kök ektim. Bu yıl bin kök ektim. Geçen yıl iyi bir verim aldık, iyi bir ürün yakaladık. Bu yıl da ürünlerimizden memnunuz” ifadelerini kullandı.

100 GRAMI 5 TL’YE SATILIYOR
Coşkun, altın çilek ürününün pazarlarda gram olarak satıldığını kaydederek, “Bunun 100 gramını 5 TL’den satıyoruz. Yani kilosu 50 TL’ye geliyor. Tabii biz bunu daha da düşürmek istiyoruz. Yani halkımız bunu öğrensin, bilsin. Bunun için düşürmeye çalışacağız. Onun için 100 gramını 3 TL’den vereceğiz ve halkın hizmetine sunacağız” diye konuştu.

“ALTIN ÇİLEK FAYDALI BİR MEYVE”
Altın çileğin ülkeye yeni giren bir bitki olduğuna da dikkat çeken üretici Coşkun, “Bu ülkemize yeni giren bir bitki. Son 5 yıldan bu yana ad kazandı. Bu şekeri dengeliyor. Kandaki şeker oranını dengeliyor. Tabii Tarım Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı bunun meyve olarak tüketilmesini talep ediyor. Biz de onu öneriyoruz vatandaşlarımıza. Sindirimi kolaylaştırdığı, şekeri düşürdüğü uzmanlar tarafından söyleniyor” şeklinde konuştu.

“ALTIN ÇİLEKTE ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR”
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekan Yardımcısı Yard. Dç. Dr. Canan Öztokat Kuzucu ise üniversite olarak altın çilek üretiminde çalışmaların sürdüğünü belirterek, “Altın çilek ülkemize yeni girdi. Bu ürün diğer bütün sebze ve meyvelerde olduğu gibi insan sağlığı açısından son derece faydalı. Bununla birlikte de bazı hastalıkların tedavilerinde kullanılıyor. Bu ürünün yaygınlaştırılması, artırılması konusunda 2 senedir çalışmalar yapıyoruz. Ürünün kuraklığa karşı nasıl etkileri oluyor, kuraklığa gösterdiği etki ve tepkiler nedir, acaba hangi şartlarda hangi gübreleme koşullarında yetiştirilebilir, bunları araştırıyoruz. Bu bitkisel ürünlerle yapılan çalışmalar hemen bir iki yılda sonuç alınabilecek çalışmalar değil. Bunların bir sürekliliği olması gerekiyor. Çalışmalarımız devam ediyor. Şu ana kadar aldığımız sonuçlar çok olumlu. Altın çilek domatesin yetiştiği yerde yetişme özelliğine sahip. Bu nedenle Çanakkale’de de yaygın bir ürün” dedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir