Gökçeada Elektriğe Kavuştu

17 Şubat 2010

Çanakkale’nin Gökçeada ilçesinde deniz altından giden elektrik kablolarında meydana gelen arıza giderilirken, 6 gün aradan sonra adaya tekrar elektrik verilmeye başlandı.

Uludağ Elektrik A.Ş. Çanakkale İl Müdürü Volkan Arpacı, adada yaşanan olayın ardından ekiplerin anında müdahalede bulunduğunu belirterek, “İlk etapta adada elektrik meselesine geçici çözüm bulmak için jeneratör takviyesi yaptık. Ardından deniz altındaki kopan kablonun yerini tespit etmek ve onarımı için İstanbul’dan uzman bir ekip adaya geldi. Yapılan araştırmalar sonunda arızanın 960 metre uzaklıkta deniz içinde olduğu belirlendi. Arızalı kablo kısa sürede onarılarak yeniden ana karadan adaya elektrik verilmeye başlandı” dedi.

Belediye Başkanı Yücel Atalay, arızanın giderilmesi için İstanbul’dan gelen ekibin, ilk olarak arızalı kabloyu dün sabah denizden çıkardığını söyledi.

Onarım ve bakım işlemlerinin tamamlanmasının ardından, izolasyonu yapılan kablonun yeniden denize bırakıldığını belirten Atalay, ?Gece saat 01.00’den itibaren jeneratörler sırayla devreden çıkartıldı. Saat 03.00 itibariyle tüm adaya elektrik akımı yeniden verilmeye başlandı? dedi.

Atalay, elektrik kablosunun onarımı sırasında, aynı bölgede arızalı olan Telekom kablosunun yenilendiğini kaydetti.

[Kaynak: İHA & Vatan]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir