Gökçeada Masi Otel’de Son Durum!

01 Şubat 2016

Danıştay 14. Dairesince sit alanında kaldığı onaylanan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı uzmanlarınca da yıkılması yönünde karar verilen Masi otel için son göründü. Otel Gökçeada eski Bademli köyünde bulunuyordu.

Gökçeada eski Bademli köyünde sit alanında yapılan 5 katılı otel için yıkım kararı kesinleşti. Danıştay 14. Dairesince sit alanında kaldığı onaylanan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı uzmanlarınca da yıkılması yönünde karar verilen Masi otel için yolun sonu göründü. Çanakkale Kültür Varlıkları Koruma Kurulu 90 gün içinde Gökçeada Belediyesi’nden otelin yıkılmasını istedi. Radikal 11 Ekim 2012 tarihinde ‘Gökçeada’ya kıydılar’ başlığı ile Eski Bademli Köyü’nde 5 katlı bir binanın imar yasalarına aykırı olarak sit alanında yükseldiğini duyurmuştu. Gökçeada Gönüllüleri Derneği otelin durdurulması için hem dava açmış hem de belediyeye defalarca inşaatın durdurulması için başvurmuştu. Ancak belediye önce inşaatı mühürlemiş daha sonra yapı tadilat ruhsatı düzenleyerek otelin tamamlanmasına göz yummuştu. İdari Mahkemenin yürütmeyi durdurma daha sonra da inşaata izin veren yapı ruhsatı ve nazım imar planlarını iptal etmesine rağmen Gökçeada Belediyesi kaçak otele müdahale etmemişti. Üstelik Belediye Başkanı Yücel Atalay, Gökçeada eski Kaymakamı Kamuran Taşbilek için mahkemece yıkım kararı olan otelde veda yemeği vermişti.

90 Gün İçinde Kaldırılsın…

Diğer yandan Çanakkale Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’nca Danıştay 14. Daire kararı uyarınca 101. Ada 23 parselin kentsel sit alanında kaldığının kesinleştiğini 10.07.2013 tarih itibariyle de parselde fiziki müdahaleler yapıldığını tespit edildiği belirtildi. Bu değerlendirmeler ışığında Koruma Kurulu 28.12.2015 tarihli şu kararı aldı; ‘’101 ada 23 parselde kurulumuz izni alınmadan yapılan otel, havuz vb tüm inşai ve fiziki uygulamaların ilgili belediye denetiminde 90 gün içinde kaldırılmasına, yapılacak işlemler sonrasında hazırlanacak teknik rapor ve fotoğrafların kurulumuza iletilmesine, kurulumuz izni alınmadan bu parsel üzerinde herhangi bir inşai ve fiziki müdahalede bulunulmamasına karar verildi.’’

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir