“Gökçeada ve Bozcaada’da Organik Tarım” Çalıştayı Düzenlendi

12 Aralık 2014

Gökçeada ve Bozcaada ilçelerinde organik tarımın geliştirilmesi amacıyla Gökçeada’da 01-02 Aralık 2014 tarihlerinde “Organik Tarım Çalıştayı” düzenlendi.

Çalıştaya Gökçeada Kaymakamı Muhittin Gürel, Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin, Çanakkale İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem Karadağ, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İyi Tarım ve Organik Tarım Daire Başkanı Vildan Karaaslan, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Pazarlama Daire Başkanı Mehmet Lokman Ramazanoğlu, ÇOMÜ Ziraat Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Canan Öztokat Kuzucu, Bakanlık Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü ile Strateji Geliştirme Başkanlığı temsilcileri, İl ve İlçe Müdürlüğü personeli, Gökçeada ve Bozcaada kooperatif başkanları, sektör temsilcileri ve çok sayıda üretici katıldı.

Açılış konuşmaları ile başlayan çalıştayın ilk gününde Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Erdem Karadağ, Bakanlığın Daire Başkanı Vildan Karaaslan, Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin ve Gökçeada Kaymakamı Muhittin Gürel Gökçeada ve Bozcaada’da uygulanan organik tarım faaliyetlerine vurgu yaparak çalıştayın her iki ada için uygulanacak olan projelere ve hedeflere ışık tutacağını belirttiler.

İlk gün yapılan sunumlardan sonra, Gökçeada ve Bozcaada’nın önder sektör temsilcileri ile birlikte Adaların mevcut durumu, sorunları ve organik tarımın güçlendirilmesi için fikirleri alınarak değerlendirildi. Çalıştay kapsamında ikinci gün üreticilere yönelik Panel düzenlendi. İki oturumdan oluşan panelde ÇOMÜ Ziraat Fakültesi Dekan Yardımcısı Yardımcı Doç. Dr. Canan Öztokat Kuzucu oturum başkanlığını yaptı. İlk oturumda organik hayvancılık ve pazarlama konularına değinildi ve panelist olarak Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Pazarlama Daire Başkanı Mehmet Lokman Ramazanoğlu, Prof.Dr. Melih Yavuz ve Bandırma Koyunculuk Araştırma İstasyonu Müdürlüğünden Dr. Hülya Hanoğlu sunum yaptılar. İkinci oturumda Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden Dr. Gülay Beşirli ve Emre Bilen, Tekirdağ Bağcılık Araştırma İstasyonu Müdürlüğünden Erhan Solak, ÇOMÜ Ziraat Fakültesinden Dr. Seçkin Kaya organik sebze, organik bağcılık ve organik zeytin konuları anlatıldı. Üreticilerle birlikte ortak projeler oluşturmak için görüşmeler yapıldı. Oturumlar sonunda çalıştaya katılım yapan Bakanlık temsilcileri ve akademisyenlerle beraber çalıştay sonuç raporu hazırlandı.

[canakkale.tarim.gov.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir