Gökçeada ve Ezine Kapalı Cezaevi Kapatılıyor

Gökçeada ve Ezine Kapalı Cezaevi Kapatılıyor
06 Temmuz 2009

Adalet Bakanlığı, içlerinde Gökçeada ve Ezine Kapalı Cezaevini’nde bulunduğu Türkiye genelindeki 18 ceza infaz kurumunun kapatıp hükümlü ve tutukluların başka cezaevlerine nakledilmesini kararlaştırdı.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in imzasıyla ülke genelinde bazı cumhuriyet başsavcılıklarına gönderilen yazıda, bazı ilçe cezaevlerinin fiziki şartlarının yetersizliği ve düşük kapasiteleri nedeniyle eğitim ve iyileştirme imkanlarına yer verilemediği gerekçesiyle kapatılarak tutuklu ve hükümlülerin başka cezaevlerine nakledilmesi istendi. 22 Haziran tarihi itibarıyla 389 ceza infaz kurumunda 112 bin 181 hükümlü ve tutuklunun bulunduğu belirtilirken, bunlardan 193’ünün kapasitesinin 60’ın altında olduğu ifade edildi. Bakanlık, ayrıca mimari yapıları nedeniyle ilçe ceza infaz kurumlarının güvenlik standartlarının çok düşük olduğunu, asayişi bozucu olayların bu tip ceza infaz kurumlarında gerçekleşme oranının yüksek olduğunu dile getirdi. Bakanlık, hürriyeti bağlayıcı cezaların infazından beklenen hükümlülerin ıslah edilerek topluma yeniden kazandırılmasının amaçlandığını, bunun da ancak tam donanımlı ceza infaz kurumlarında gerçekleşebileceğini belirtti. Ayrıca ilçe ceza infaz kurumlarının kapanmasıyla personel eksikliklerin giderilmesine yardımcı olunacağı ve personelden en verimli yararlanma imkanı elde edileceği ifade edilirken, cezaevlerinde dış koruma görevini yerine getiren jandarmaya da tasarruf sağlanacağı belirtildi.

Adalet Bakanlığı’na göre kullanım niteliğini kaybeden cezaevlerinden; Susurluk A1 Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nun kapatılarak hükümlü ve tutukluların Balıkesir Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’na; Gökçeada A Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu kapatılarak hükümlü ve tutukluların Çanakkale E Tipi Cezaevi’ne; Ezine A Tipi Kapalı Cezaevi’nin yine Çanakkale E Tipi Kapalı Cezaevi’ne, Patnos A1 Tipi Cezaevi’nin Erciş A Tipi Cezaevi’ne, Karapınar A1 Tipi Kapalı Cezaevi’nin Konya Ereğli B Tipi Kapalı Cezaevi’ne, Sivrihisar A Tipi Kapalı Cezaevi’nin Eskişehir H Tipi Kapalı Cezaevi’ne, Hassa A Tipi Kapalı Cezaevi’nin Hatay E Tipi Kapalı Cezaevi’ne, Dörtyol A Tipi Kapalı Cezaevi’nin İskenderun M Tipi Kapalı Cezaevi’ne, Kiraz A Tipi Kapalı Cezaevi’nin Ödemiş M Tipi Cezaevi’ne, Anaç A2 Tipi Kapalı Cezaevi’nin Kastamonu E Tipi Kapalı Cezaevi’ne, Keskin Kapalı Cezaevi’nin kapatılıp hükümlülerin Sulakyurt K1 Tipine, tutukluların da Delice K1 Tipi Kapalı Cezaevi’ne, Kulu A1 Tipi Kapalı Cezaevi’nin Konya E Tipi Kapalı Cezaevi’ne, Cihanbeyli A Tipi Kapalı Cezaevi’nin Konya E Tipi Kapalı Cezaevi’ne, Bulanık A Tipi Kapalı Cezaevi’nin Muş E Tipi Kapalı Cezaevi’ne, Kuyucak A1 Tipi Kapalı Cezaevi’nin Nazilli E Tipi Kapalı Cezaevi’ne, Anamur Kapalı Cezaevi’nin Silifke M Tipi Cezaevi’ne, Devrek A Tipi Kapalı Cezaevi’nin Zonguldak M Tipi Kapalı Cezaevi’ne ve Çaycuma A Tipi Kapalı Cezaevi’nin yine Zonguldak M Tipi Kapalı Cezaevi’ne nakledildiğini bildirdi.

49 YILLIK PATNOS KAPALI CEZAEVİ DE KAPATILDI

1960 yılında kurulan Patnos A1 Tipi Ceza İnfaz Kurumu kapatılıp, burada bulunan hükümlü ve tutukluların Van Erciş A Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna nakledileceği bildirildi. 21 hükümlü ve tutuklunun yattığı Alpaslan Mahallesi’nde bulunan 49 yıllık Patnos Kapalı Cezaevi’nin altyapısının olmaması, fiziki şartlarının çok yetersiz oluşu ve personel eksikliğinden kaynaklanan sebeplerden dolayı kapatıldığı belirtildi. Şimdiye kadar çoğu zaman kapasitesinin üstünde hükümlü ve tutuklu bulunduran Patnos Kapalı Cezaevi’nde 5 personel çalıştığı belirtilirken, nakil işleminin bu hafta içerisinde gerçekleşeceği bildirildi.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir