Gökçeada Yeniden Karanlığa Gömüldü

11 Şubat 2010

Çanakkale’nin Gökçeada ilçesine deniz altından giden elektrik kablolarında meydana gelen patlak sebebiyle elektrik verilemiyor.

Uludağ Elektrik A.Ş. Çanakkale İl Müdürü Volkan Arpacı, aynı arızanın yılbaşı gecesi de adada meydana geldiğini belirterek, “Adada yaşanan bu olayın ardından ekiplerimiz yaptıkları araştırmada kablo patlağın deniz içinde yer alan kabloda meydana geldiğini belirlemişlerdi. Bu arızanın ardından adada elektrik sıkıntısının yaşanmaması için bölgeye jeneratör takviyesi yapılarak sıkıntı çözümlenmişti. 5 günlük bir çalışmanın ardından arızayı gideren ekipler adanın elektrik sorunu çözümlemişlerdi. Sabah saatlerinde adadan yine aynı sorun ortaya çıktı. Yapılan araştırmalarda deniz içinden geçen elektrik kablosunda bir patlak olduğunu belirledik. Bu patlağın yerinin tespiti için çalışmalarımız sürüyor. Büyük ihtimalle sahile yakın bölgedeki elektrik kablolarında gene patlak var. Şuan ilçe merkezine daha önce adada konuşlanan jeneratörlerle elektrik veriyoruz. Köylere ise elektrik veremiyoruz. Akşam saatlerinde adaya 2 tane jeneratör daha gelecek. Bunlarla birlikte adadaki jeneratör kapasitesi 3200 Kw’ye ulaşacak ve sorun çözümlenmiş olacak. Kablonun tamiri için ise İstanbul’dan bir ekiple görüşüyoruz” dedi.

Gökçeada Belediye Başkanı Yücel Atalay ise adada yaşanan elektrik kablosu patlağının yeniden ortaya çıkmasının kendilerini üzdüğünü belirterek, “1989 yılında Japonlar tarafından döşenen 32 kilometrelik denizaltı elektrik kablolarında yeniden meydana gelen arıza adamızı karanlığa gümdü. Şuan ilçe merkezine jeneratörlerle elektrik veriliyor. Köylerde sorun var. O da akşam saatlerinde gelecek jeneratörlerle çözümlenecek. Daha önüce de söylediğimiz gibi adaya mutlaka rüzgar türbinlerinin kurulması şart. Bu konuda projelerimiz var” dedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir