Gökçeada’da 50 Yıl Sonra Rum Lisesi Açılıyor

Gökçeada’da 50 Yıl Sonra Rum Lisesi Açılıyor
10 Mayıs 2014

Gökçeada’da geçtiğimiz yıl, 49 yıllık aradan sonra eğitim hayatına dönen Rum İlkokulu’ndan sonra şimdi de Rum ortaokulu ve lisesi açılıyor.

Taraf Gazetesi’nden Sümeyra Tansel’in haberine göre Çanakkale İl Özel İdaresi’ne ait eski okul binası ve okulların kapandığı 1964 yılında yapılan ancak hiç kullanılamayan anaokulu binası tamir edilerek ortaokul ve liseye dönüştürülecek. Ayrıca önceden Rum öğretmenlerin lojmanı olan ve daha sonra İl Özel İdaresi’ne geçen pansiyon, eski sahiplerine geri verildi. Pansiyonda Rum öğretmenler kalacak.

50 yıl sonra açılacak okullarla birlikte adaya Yunanistan’dan geri dönüşler de başladı. İlk etapta adaya dört aile dönüyor. Okul için geçtiğimiz ay biraraya gelen Atina, Selanik ve İstanbul’daki Gökçeadalılar İmroz Eğitim ve Kültür Derneği’ni kurdu. Derneğin kurucu üyelerinden Kosta Hıristoforidis, kriz nedeniyle Yunanistan’dan gelmek isteyen çok sayıda Rum’un adada okul olmadığı için dönemediğini söyledi. Şimdi ise Atina’daki İmrozlular Derneği’ne çok sayıda başvuru olduğunu dile getiren Hıristoforidis, “Yunanistan’da yaşam çok pahalı. Bu insanların adada evleri var. Sağda solda kalmış ufak bahçeleri tarlaları var. Burada üretim yapmak istiyorlar” dedi.

ÇOCUKLARI İLE BERABER GERİ DÖNÜYORLAR
Yunanistan’dan Gökçeada’ya dönecek ailelerden biri de Gardelis ailesi. 43 yaşındaki Anna Gardelis Gökçeadalı bir Rum. Anna yüzlerce adalı çocuk gibi okul yaşı gelince İstanbul’a göçmek zorunda kalmış. 16 yaşındayken de ailesiyle Atina’ya yerleşmişler. “Adayı çok seviyordum. Okul olsaydı oradan hiç ayrılmazdım” diye anlatıyor o günleri. Şimdi adada okul açılacağı için çok mutlu; “Dayım, teyzem, akrabalarım hala orada. Annem de babam ölünce adaya taşındı. Biz yıllardır adaya gitmek istiyorduk ancak okul yoktu. Bugüne dek yalnızca yaz tatillerinde gidiyorduk. Eşim Atinalı ama o da çok seviyor Gökçeada’yı. Okul açılacağını öğrendiğinde benden de önce ‘hemen gidiyoruz’ dedi. Kızım da çok heyecanlı. O da gitmek istiyor. Bir tek oğlum, arkadaşlarını geride bırakacağı için endişeli ama onu da ‘tatillerde Atina’ya geliriz’ diye ikna ettik.”

[Kaynak: taraf.com.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir