Gökçeada’da Paskalya Coşkusu

07 Mayıs 2013

Hristiyanlıktaki en eski ve en önemli bayramlardan biri olan, İsa Mesih’in diriliş günü olarak anılan Paskalya Bayramı Gökçeada’daki Meryem Ana Kilisesi’nde Fener Rum Patriği Bartholomeos’un da katılımıyla kutlandı.

Ortodoks Kilisesi’nin kuruluşundan bu yana ilk defa bir Fener Rum Patriği’nin İstanbul dışında düzenlenen bir Paskalya ayinine katıldığı bu yılki kutlamalar için Patrik Bartholomeos’un doğduğu yer olan Gökçeada’yı seçmesi, yurtiçinden ve yurt dışından yüzlerce Ortodoksu da adaya çekti. Adada bulunan Zeytinli (Aya Teodoroi), Dereköy (Shinudi), Tepeköy (Agridia), Eski Bademli (Gliki) ve Yeni Bademli köylerini ziyaret eden Patrik Bartholomeos dostluk ve barış mesajları verdi.

Bayramın ilk günü dolayısıyla adadaki Meryem Ana Kilisesi’nde Patrik Bartholomeos’un yönettiği ayine adalı ve İstanbullu Rumlar, Yunanistan’ın İstanbul Başkonsolosu Nicolas Matthioudakis ve başta Yunanistan olmak üzere birçok ülkeden gelen yüzlerce Ortodoks da eşlik etti. Gökçeada Metropoliti Krillos’un Türkçe dualar da okuduğu ayinde dünya barışı, bolluk, sağlık ve bereket temenni edildi.

Dünyanın farklı yerlerinde yaşayan yaklaşık 300 milyon Ortodoks’un gözünü de Gökçeada’ya çeviren ayin, beş kamerayla başta Yunanistan olmak üzere, dünyanın dört bir tarafında canlı olarak yayınlandı. Patrik Bartholomeos, kaynatılmış bin adet boyalı yumurtayı dağıttı. Ayine katılanlar Patrik Bartholomeos’un elinden kutsal sayılan çavdar ekmeği ve şarap tadarken ayin sonrasında da konuklar evlerin bahçelerinde öğle yemeği yedi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir