Gökçeada’da Rum Okulu Hazırlığı

Gökçeada’da Rum Okulu Hazırlığı
20 Ocak 2012

Rum nüfusunun her geçen gün azaldığı Çanakkale’nin Gökçeada ilçesinde 48 yıl aradan sonra Rum okulunun açılmasına onay çıkması adadaki Rumları sevindirirken, okul yeri ile ilgili çalışmalara da başlandığı iddia edildi.

Gökçeada’da öğrenci sayısının az olması nedeniyle 1964 yılında hükümet tarafından kapatılan Rum okullarının yeniden açılmasına yönelik başvuruların Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kabul edilmesi Rumları sevindirdi. Önceki gün bir törene katılmak üzere Gökçeada’ya gelen Fener Rum Patriği Bartholomeos, doğduğu köy olan Zeytinliköy’ü gezerken yanındakilere kendisinin de yıllar önce öğrenim gördüğü yıkık haldeki Rum okulunu gösterdi. 1970’li yıllarda bir yangın sonucu harabeye dönen eski okulun son açıklamaların ardından yeniden işler hale gelmesi için çalışmalara başlandığı iddia edilirken, binanın onarıldıktan sonra hizmete girebileceği belirtildi.

300 civarında Rum’un yaşadığı Gökçeada ilçesinde ağırlıklı olarak yaşlı nüfusun bulunması dikkat çekerken, göç sebebiyle Rum nüfusunun giderek azaldığı adada yeniden Rum okulu açılmasının adaya göçü hızlandıracağı iddia edildi. Konuyla ilgili resmi açıklamanın yapılmasının ardından, Rum temsilcilerinin okulun açılması için Çanakkale Valiliğine başvurması bekleniyor.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir