Gökçeadalı Rumlar Vatandaşlık İstiyor

Gökçeadalı Rumlar Vatandaşlık İstiyor
23 Aralık 2013

Gökçeadalı Rumlar vatandaşlık haklarından eşit faydalanamadıkları gerekçesiyle Kamu başdenetçisi Nihat Ömeroğlu’na bir dilekçe yazarak sorunlarını ve isteklerini iletti.

Taraf Gazetesi’nden Sümeyra Tansel’in haberine göre Gökçeadalı Rumlar Kamu başdenetçisi Nihat Ömeroğlu’na yazdıkları dilekçede devlet tarafından el konulan mallarının iadesini, geçmişte Türk vatandaşlığını kaybetmiş Rumların tekrar vatandaşlığa geçebilmesi için kolaylık gösterilmesini, vatandaşlıktan çıkarılan Rumların miras haklarının iadesi gibi taleplerini dile getirdi. Dilekçe İmrozlular Derneği tarafından gönderildi.

15 BİN ADALI ADINA
İmrozlular Derneği eski Başkanı Kostas Hristoforidis Taraf’a yaptığı açıklamada “İlettiğimiz konular zor konular. Ortalama bir vatandaşın şikayeti değil. Ombudsman’ın ivedilikle ele alıp çözebileceği bir konu değil. Ama biz kendilerini bilgilendirmek istedik” dedi. Ombudsman başvurusu Kamu başdenetçisi Nihat Ömeroğlu’nun Atina ziyareti sırasında gündeme geldi. Ömeroğlu, Türkiye’nin Atina-Pire Başkonsolosu’na Türkiyeli Rumlarla görüşme isteğini iletti. Bunun üzerine konsolosluk halen Türkiye vatandaşı da olan ancak Yunanistan’da yaşayan Gökçeadalı Rumların kurduğu İmrozlular Derneği’yle iletişime geçti. Dernek temsilcileriyle Ömeroğlu 13 Kasım’da biraraya geldi. Buluşmada Rumlar Türkiye’den taleplerini dile getirdi. Görüşmenin ardından talepler Kamu başdenetçisi Ömeroğlu’na 15 bin Gökçeadalı Rum’u temsil eden dernek tarafından yazılı olarak da iletildi.

Haberin ayrıntıları Taraf Gazetesi sayfalarında okunabilir: “Vatandaşlık istiyorlar”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir