Gökçeada’nın Elektrik Sorunu Çözümlendi

04 Ocak 2010

Çanakkale’nin Gökçeada ilçesine deniz altından giden elektrik kablolarında meydana gelen arıza sebebiyle adanın belirli kısmına elektrik 4 günden bu yana jeneratörlerle veriliyor.

Uludağ Elektrik A.Ş. Çanakkale İl Müdürü Volkan Arpacı yılbaşı gecesi meydana gelen elektrik arızası ihbarını almalarının ardından yaptıkları araştırmalarda arızanın yerinin tespit edildiğini belirterek, “Ölçüm aletleriyle yaptığımız kontrollerde deniz altından giden elektrik hattının Gökçeada’dan 1600 metre uzaklıkta olduğunu belirledik. Arızanın ardından da adada elektrik sorunun halletmek için jeneratörleri devreye boktuk. Adada şuan 1 adet 750, 1 adet 800, 2 adet 450, 1 adet de 50 KW’lik olmak üzere toplam 5 jeneratörümüz devrede bulunuyor. 1 adet 800’lük jeneratör de şu an yolda. Bu akşam üzeri o da devreye girecek. Böylece adaya toplam 6 jeneratörle 3300 KW’lik güçle elektrik verilmeye devam edilecek” dedi.

Adada merkezin tamamına elektrik verildiğini de belirten Volkan Arpacı, “Ada merkezinde elektrik sorunu yok. Köylerde bazı bölümlere elektrik verilemiyor. Bunu da akşam üzeri gelecek 800 KW’lik ek jeneratörümüzle tamamen ortadan kaldıracağız” dedi.

“ARIZA DENİZİN 20 METRE DERİNLİĞİNDE”
Japonlar tarafından 1989 yılında yapılan 32 kilometre uzunluğundaki elektrik hattındaki arızanın Gökçeada’dan 1600 metre uzaklıkta olduğunun tespit edilmesinin ardından onarımın yapılması için ilgili birimlerin devreye girdiğini de belirten Volkan Arpacı, “Dalgıçlar yaptıkları ilk incelemede kablonun 20 metre derinlikte olduğunu belirlediler. Yılardır denizatlıda olan kablo kuma gömüldüğü için şuan tam olarak arızanın ne şekilde olduğunu görülemedi. Hava durumu elverdiği taktirde kablo dipten alınarak yukarıya doğru çekilip onarım deniz üstünde yapılacak. Ardından da elektrik yeniden ana karadan adaya verilmeye başlanacak” dedi.

Öte yandan Gökçeada’da elektrik kesintisi haberini alan jeneratör satıcıları da adaya akın etti. Tanesi 150-200 TL’den satışa sunulan jeneratörlerden alan adalılar bir nebze de olsa sıkıntıyı giderdi.

“ADADA ELEKTRİK SORUNU ŞU AN İÇİN ÇÖZÜMLENDİ”
Gökçeada Belediye Başkanı Yücel Atalay ise yılbaşı gecesi meydana gelen elektrik arızanın ardından Uludağ Elektrik A.Ş. İl Müdürlüğü’nün anında müdahalesi ile jeneratörlerle adaya elektrik verilmeye başlandığını belirterek, “Adada şu an elektrik konusunda sıkıntı yok. Her şey normal. Hayat normale döndü. Ekmek sıkıntısı yok. Şimdi deniz içindeki elektrik kablosunun onarılmasını bekliyoruz. Bu da olduktan sonra jeneratörlerin yerini yeniden ana karadan gelen elektrik alacak” dedi.

Gökçeada’ya 2-3 gün içinde elektrik verilecek
Çanakkale Valisi Abdülkadir Atalık, Gökçeada’da yaşanan elektrik kesintisinin giderilmesi için yürütülen çalışmaları yerinde inceledi.

Gökçeada’ya gelen Atalık, Kaymakam Kamuran Şatbilek, Belediye Başkanı Yücel Atalay ve öteki ilgililer tarafından karşılandı.

TEDAŞ Müdürlüğünü ziyaret eden Atalık, çalışmalar hakkında bilgi aldı ve adaya elektrik sağlayan seyyar jeneratörleri inceledi.

Daha sonra, kaymakamlığı ziyaret eden Atalık, burada yaptığı açıklamada, elektrik kesintisinin giderilmesi için çalışmaların sürdürüldüğünü belirterek, ?Hava şartları müsait olursa, 2-3 gün içerisinde adaya elektrik verilecek? dedi.
Atalık, adaya kalıcı jeneratör veya rüzgar tribünü kazandırmak için de çalışma başlatacaklarını ifade etti.

Vali Atalık’ın, köyleri ziyaret ettikten sonra adadan ayrılacağı kaydedildi.

Ziyarette, Vali Atalık’a, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ayhan Gider, TEDAŞ Çanakkale Müessese Müdürü Volkan Arpacı eşlik etti.

İHA & Hürriyet

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir